BANJALUKA, Šumska gazdinstva “Romanija”, “Jahorina”, “Birač” i “Gradiška”, pored negativnog poslovanja, imaju i ogromna potraživanja koja ukupno iznose skoro devet miliona maraka, navedeno je u izvještaju o poslovanju “Šuma RS” za prošlu godinu.
Potraživanja gazdinstva “Romanija” iznose 5,2 miliona maraka, “Jahorina” potražuje milion maraka, “Birač” 1,1 milion, a “Gradiška” oko 1,5 miliona KM.
– To su uglavnom nezdrava potraživanja i predstavljaju ogroman teret za čitavo preduzeće – kazao je izvor “Glasa Srpske”.
Kako je “Glas Srpske” ranije objavio, šumska gazdinstva “Jahorina” iz Pala, “Romanija” iz Sokoca i “Birač” iz Vlasenice prošlu godinu završila su sa gubitkom od oko šest miliona KM.
Šumsko gazdinstvo “Jahorina” ostvarilo je gubitak od 2,6 miliona maraka, gazdinstvo “Romanija” prošlu godinu je završilo u minusu od 1,6 miliona KM, dok je gubitak “Birča” iznosio 1,4 milion KM.
Osim negativnog poslovanja, ova gazdinstava su povukla i ogroman novac sa zajedničkog računa, odnosno računa onih gazdinstava koja dobro posluju.
– Ova gazdinstva su praktično nelikvidna. Osim što posluju sa gubicima, ona troše i novac koji nemaju. Tako je gazdinstvo “Birač” sa zajedničkog računa povuklo 3,5 miliona KM, “Jahorina” 3,6 miliona KM, a “Romanija” 4,6 miliona KM – ističe izvor iz “Šuma RS”.
Pored pomenutih gazdinstava, u izvještaju se navodi da su lani negativno poslovali i “Vrbanja” iz Kotor Varoša, “Oštrelj-Drinić”, “Majevica” iz Lopara, “Zelengora” iz Kalinovika, te IRPC Banjaluka, ali su njihovi gubici nešto manji.
S druge strane, među “svijetlim primjerima” su gazdinstva “Sjemeć” iz Rogatice i Ribnik.
Izvori “Glasa Srpske”, bliski ovom preduzeću, kažu da je u javnom preduzeću “Šume RS” trenutno zaposleno 4.196 ljudi, te da je, prema procjenama, njih oko 1.000 višak.
Direktor Šumskog gazdinstva “Romanija” bez ovlašćenja uprave primio je 150 novih radnika.
Najviše zaposlenih, prema podacima iz izvještaja, ukupno 338 ima gazdinstvo “Romanija”, a slijede ga “Visočnik” sa 291, “Oštrelj” sa 276, “Gradiška” sa 261, “Gorica” sa 252, te “Ribnik” i “Prijedor” sa 244 odnosno 220 zaposlenih.
“Banjaluka” ima 196 zaposlenih, “Jahorina” 190, a više od stotinu zaposlenih imaju i gazdinstva “Birač” 182, “Doboj” 111, “Vrbanja” 134, “Lisina” 104, “Sjemeć” 117, “Maglić” 172, “Borja” 181, “Vučevica” 129, “Direkcija” JP 103, “Zelengora” 116, “Čemernica” 151, “Panos” 100, dok ostalih pet gazdinstava imaju manje od 100 radnika.
Vlada RS, poslije tematske sjednice o stanju u oblasti šumarstva u decembru prošle godine, dala je direktorima šumskih gazdinstava rok od šest mjeseci, a najduže godinu, da poprave poslovanje.
Naglašeno je da ako gazdinstva ne budu poslovala pozitivno, njihovi izvještaji neće biti usvajani, te da će svi direktori koji ne izađu iz gubitaka biti smijenjeni.
Svjetska banka
Izvještaj o poslovanju “Šuma RS” dostavljen je Vladi RS, a Nadzorni odbor “Šuma” razmatraće ga 10. aprila.
Svjetska banka u svom posljednjem izvještaju o BiH upozorila je da bi šumarski sektor mogao dati značajniji doprinos ekonomiji, ako bi se njime upravljalo efikasnije.
– Potrebne su brojne promjene načina poslovanja sektora da bi se deblokirao potencijal – navode u Svjetskoj banci.
Dodaju da je potrebno identifikovati i smanjiti neproduktivnu radnu snagu u institucijama šumarskog sektora s ciljem povećanja produktivnosti i profitabilnosti. Glas Srpske