ATINA, Zbog dužničke krize, u Grčkoj je ugrožena i tradicionalna praksa isplate mita za dodjelu ugovora ili ubrzanje poslova, saopštio je “Transparensi internešenel”.
U godišnjem izvještaju te organizacije se navodi procjena da je tokom 2011. godine u Grčkoj na sitnu korupciju potrošeno oko 554 miliona evra, što predstavlja pad u odnosu na iznos iz 2010. od 632 miliona evra.
“Čini se da je finansijska kriza negativno uticala na ‘fakelaki’ (grčka riječ za koverte sa mitom). Ne iznenađuje što su na vrhu liste javnih sektora u kojima je najrasprostranjenija sitna korupcija i dalje bolnice, poreski organi i službe za izdavanje građevinskih dozvola”, naveo je “Transparensi internešenel”.
Ta organizacija je takođe objavila “cjenovnik korupcije”, baziran na anketi u kojoj je učestvovalo 12.000 građana.
Pacijenti ili njihovi najbliži mogu da očekuju da će za operaciju u državnim bolnicama platiti između 100 i 30.000 evra, a za brže liječenje između 30 i 20.000 evra. Kad je riječ o privatnim bolnicama, navode se iznosi mita od 150 do 7.000 evra za operaciju.
Poreski službenici mogu da naplate između 100 i 20.000 evra za sređivanje rezultata revizije, dok vozačka dozvola može da se “srijedi” ako se doplati 40 do 500 evra, navodi se u saopštenju.
Značajan procenat anketiranih, 25,3 odsto u javnom i 21,6 odsto u privatnom sektoru, izjavilo je da su odbili da plate zatraženi mito, što “daje osnova za nadu da se stvari popravljaju”, saopštila je grčka filijala “Transparensi internešenela”. Tanjug