BERLIN, Zaposleni u javnom sektoru Njemačke i poslodavci postigli su dogovor o povećanju plata, te je izbjegnut veliki štrajk gotovo dva miliona ljudi.
Do sada su održani štrajkovi upozorenja u vrtićima, na aerodromima, kao i u gradskom saobraćaju. U dva navrata po cijeli dan u Njemačkoj nisu vozili autobusi, tramvaji, trolejbusi a nije radio ni metro, što je izazvalo pravi haos tokom radnih dana.
Ipak, vikend je donio epilog maratonskih pregovora poslodavaca i sindikalaca koji su prijetili generalnim štrajkom. Plate u javnom sektoru biće povećane za ukupno 6,3 odsto – retroaktivno od marta ove godine za 3,5 odsto, dok će dva povećanja od po 1,4 odsto uslijediti u januaru i avgustu sljedeće godine.
Savezni ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Fridrih upozorio je da je budžet već “bolno nategnut”, ali izrazio zadovoljstvo dogovorom. Ipak, “Nojes Dojčland”, komentariše da su pobjednici – sindikalci, koji su morali da prihvate da se povećanje plata ne desi u jednoj, već tokom dvije godine.
Gorak ukus ostavlja činjenica da radnici koji manje zarađuju neće jednako profitirati od rasta plata – umjesto traženog povećanja od najmanje 200 evra, sada će najslabije plaćeni dobiti najmanje povećanje, a bolje plaćeni još više para. Ovaj dogovor ilustruje kako jaz između bogatih i siromašnih postaje uobičajena stvar – navode njemački mediji.
Gradovi i opštine moraće da izdvajaju dodatne četiri milijarde za plate, iako već ukupno duguju 130 milijardi evra – piše “Štutgarter cajtung”.
List navodi da za minus na računu nisu krivi zaposleni nego – političari. Drugo, stanje lokalnih budžeta veoma se razlikuje. I, treće, oni gradovi koji već dižu kredite kako bi finansirali plate u javnom sektoru od sada zaista ne mogu da priušte dalji rast plata.
Ukoliko pokrajine ne pomognu tim gradovima, oni će morati da štede na svemu i svačemu, povećavaju poreze i čine slična “nužna zla”.
Kolumnista “Badiše cajtunga” potvrđuje da će novim izdacima opštine i gradovi biti otjerani dublje u dugove.
Sa druge strane, “Lajpciger folkscajtung” skreće pažnju da će povećanje plata za dva miliona zaposlenih u javnom sektoru finansirati – ostali građani.
To je “preduskršnje kinder-jaje”. Uskoro će gradovi početi da povećavaju razne takse i izdatke. Šef sindikata može da se raduje jer su radnici u javnom sektoru “spakovali” solidno povećanje plate u svoju uskršnju korpicu. Ipak, “lukavi čokoladni zeka” ostalim građanima nije donio uskršnju radost – piše list.
“Noje osnabriker cajtung” pita zašto država jednostavno nije odbila povećanje zarada: “Ako Njemačka ozbiljno misli da do 2020. ne pravi nova zaduženja, onda država ne smije da podvije rep čim naiđe na slabašni otpor. Kako je sindikat Verdi još prošle godine isposlovao osjetna povećanja plata, sada je bio red na poslodavca da vježba strogoću i prištedi džepove poreskih obveznika” – navodi se u tekstu.