BEOGRAD, Pojeftinjenje gasa i stabilno snabdijevanje potrošača u Srbiji trebalo bi da donese dugoročan ugovor o nabavci tog energenta iz Rusije, najavio je juče generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović.
On je ukazao da je Srbija već dobila jedno pojeftinjenje ruskog gasa od 12 odsto za ovu godinu i izrazio očekivanje da će biti odobren dodatan popust na cijenu ruskog gasa, u okviru novog dugoročnog ugovora koji je spreman i treba uskoro da bude potpisan.
Dugoročni ugovor o snabdijevanju Srbije gasom iz Rusije važiće do 2021. i to u količinama do pet milijardi kubika godišnje, kazao je Bajatović i dodao da će se oko 85 odsto tog energenta kupovati po naftnoj formuli, a 15 odsto na spot tržištu. Bajatović je naglasio da je gas u Srbiji i sada jeftiniji za oko 30 odsto od tržišne cijene, ukazujući da je cijena gasa za građane u Srbiji najniža u Evropi i da je taj energent jeftiniji samo u Rumuniji.
Generalni direktor “Srbijagasa” je ocijenio da ako ne bude rata u Persijskom zalivu neće biti ni velikog “skoka” cijene gasa i nafte na svjetskom tržištu do kraja ove godine.
Bajatović očekuje da će biti prepolovljena provizija u “Jugorosgasu”, preduzeću posredniku u trgovini gasom za Srbiju, koja sada iznosi četiri odsto. To će biti predmet konačnog zaključenja dugoročnog ugovora, ali se o tome pregovara, kao i o povećanju učešća “Srbijagasa” u tom zajedničkom rusko-srpskom preduzeću, dodao je Bajatović.
Izgradnja gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju će početi krajem novembra ili početkom decembra, ponovio je Bajatović i dodao da će na tom poslu vrijednom oko 1,5 do 1,7 milijardi evra biti zaposleno oko 2.000 do 3.000 ljudi i veliki broj domaćih preduzeća.
Oko 40 do 50 odsto tog posla, u vrijednosti od 700 do 800 miliona evra uradiće srpske kompanije, jer treba iskopati oko 500 kilometara kanala za gasovod širine i dubine od tri metra, a gasovod treba da prođe i dva puta ispod Dunava, kazao je Bajatović.
On je najavio da “Srbijagas”planira da u saradnji sa ruskim “Gaspromom”, američkom kompanijom “Dženeral elektrik” i zainteresovanim kompanijama iz drugih zemalja, izgradi četiri nove gasne elektrane kogenerativnog tipa u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Pančevu, koje bi proizvodile struju i toplotnu energiju.
“Razgovori o tome dobro napreduju i očekujem da će se to kao ozbiljna inicijativa ‘otvoriti’ odmah poslije formiranja nove Vlade Srbije”, naglasio je Bajatović. Tanjug