NJUJORK, Na Wall Streetu je u petak najbolje prvo tromjesečje u posljednjih 14 godina završeno usponom cijena akcija, zahvaljujući podacima o rastu potrošnje i raspoloženja potrošača u SAD-u.
Dow Jones ojačao je 66 bodova, ili 0,50 odsto, na 13.212 bodova, a S&P 500 indeks 0,37 odsto, na 1.408 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,12 odsto, na 3.091 bod.
Premda su u februaru lični dohoci u SAD-u porasli skromnih 0,2 odsto, potrošnja domaćinstava ojačala je 0,8 odsto, najviše u posljednjih sedam mjeseci.
Juče je objavljeno i da je indeks raspoloženja potrošača, kojega sastavljaju Reuters i Univerzitet u Michiganu, u martu porastao sa 75,3 na 76,2 boda, najviši nivo u godinu dana.
Zahvaljujući rastu potrošnje i raspoloženja potrošača američki bruto domaći proizvod mogao bi u prvom tromjesečju ipak porasti više nego što se mislilo. Analitičari Goldman Sachsa povećali su juče procjenu rasta BDP-a u prvom kvartalu s 2 na 2,3 odsto.
To bi, doduše, bio manji rast privrede nego u prethodnom kvartalu, kada je ojačao 3 odsto, no ipak vrlo solidan, kažu analitičari.
Zbog toga su ulagači zanemarili slabije nego što se očekivalo izvještaj Instituta za menadžere nabavke iz Čikaga. Njegov indeks industrijske aktivnosti u toj regiji skliznuo je sa 64 na 62,2 boda.
Zajedno s rješavanjem grčkih dužničkih problema, nada u jačanje američke ekonomije osnovni je razlog snažnog rasta cijena akcija u prvom tromjesečju.
S&P 500 indeks skočio je od početka godine 12 odsto, pa je ovo njegov najbolji prvi kvartal još od 1998. godine. Ujedno, ovo je najveći kvartalni rast tog indeksa od trećeg tromjesečja 2009. godine, prenose agencije.
Od 10 sektora S&P indeksa najviše su u proteklom tromjesečju, 22 odsto, porasle cijene akcija u finansijskom sektoru. S rastom od 21 odsto slijedi tehnološki sektor, dok su jedino u uslužnom sektoru cijene akcija u proteklom kvartalu pale, za 3 odsto.
No, postavlja se pitanje može li se uspon cijena nastaviti, s obzirom da je S&P 500 indeks dostigao najviše nivoe u četiri godine i već u prvom kvartalu porastao više nego što su mnogi analitičari očekivali u cijeloj ovoj godini. U prosjeku su očekivali rast S&P 500 indeksa od oko 8 odsto.
I dok dio analitičara očekuje dalji rast cijena akcija, premda sporiji nego u prvom kvartalu, drugi očekuju korekciju na niže.
Jasniji odgovor na to pitanje daće sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, koja počinje u drugoj nedjelji aprila. Tada će se vidjeti koliko su usporavanje rasta kineske i američke ekonomije te recesija u evrozoni uticali na poslovanje kompanija.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,46 odsto, na 5.768 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,04 odsto, na 6.946 bodova, a pariški CAC 1,26 odsto, na 3.423 boda.