NJU DELHI, Međunarodne institucije ne uspijevaju da podstaknu rast zemalja u razvoju, izjavio je indijski premijer Manmohan Sing i podržao osnivanje nove razvojne banke.
Nju bi, kako je naveo, vodile članice BRIKS – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička republika.
Međutim, predsjednik Svjetske banke Robert Zelik je ocijenio da je plan članica grupe pet mnogoljudnih zemalja u naglom usponu BRIKS o osnivanju zajedničke razvojne banke teško ostvariv zbog različitih interesa zemalja učesnica.
“Kako ja vidim, Indiju interesuje privlačenje velikog kapitala, Kina je zainteresovana za internacionalizaciju juana. Rusija se, kako smatram, još nije opredijelila , dok Brazil ima veliku razvojnu banku”, rekao je Zelik, dodavši da u svijetu i tako postoji čitav niz regionalnih razvojnih banaka.
Ukoliko, ipak, bude osnovana nova razvojna banka koju bi vodile članice BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika), Svjetska banka je spremna na tijesnu saradnju s njom, rekao je Zelik.
Osnivanje banke je “veoma složen posao”, tokom kojeg iskrsava mnoštvo teškoća, povezanih prije svega sa povećanjem kapitala i dobijanjem rejtinga međunarodnih agencija, rekao je Zelik.
Najviši zvaničnici grupe BRIKS, okupili su se na samitu u Nju Delhiju i nadaju se da će postići napredak u osnivanju nove razvojne banke, koja će biti slična Svjetskoj banci i Azijskoj banci za razvoj, i navode da će ona siromašnim zemljama olakšati pristup sredstvima za razvoj i postaći rast privreda u razvoju, istakao je Sing.
Očekuje se da će članice BRIKS-a na samitu u Indiji postići dogovor o većem obimu međusobnog poslovanja u domaćim valutama, kako bi se na taj način zaštitile od uticaja fluktuacije vrijednosti dolara, kao i o povećanju vrijednosti trgovine u okviru bloka sa prošlogodišnjih 230 milijardi dolara na 500 milijardi dolara 2015. godine.
Pomenutih pet zemalja pokriva 45 odsto svjetske populacije, četvrtinu ukupne kopnene površine na planeti i četvrtinu globalne privrede, pri čemu ukupna vrijednost njihovih bruto domaćih proizvoda iznosi čak 13,5 biliona (hiljada milijardi) dolara. Tanjug