BANGKOK, Nedavni napredak globalne ekonomije “veoma je skroman”, a pogoršanje krize u evrozoni ostaje najveća prijetnja, kaže zamjenik direktora MMF-a Naojuki Šinohara.
Iako su indikatori prošle nedjelje ukazali na kočenje svjetske privrede, u posljednjim sedmicama javljaju se skromni znaci napretka i stabilnosti u ključnim privredama SAD i Evrope, poručio je Šinohara na univerzitetu u Bangkoku, gdje je održao predavanje, prenijela agencija AFP.
“Važne odluke evropskih zakonodavaca doprinijele su oporavku, a najnoviji dogovor o pomoći za Grčku takođe je donio talas olakšanja”, ocijenio je zvaničnik MMF-a.
On je, međutim, naveo da “nema mjesta spokoju. Još mnogo toga treba da se uradi da bi privredni rast dobio svježi podsticaj”.
Šinohara je ukazao da je javni dug u mnogim zemljama na rekordno visokom nivou, što ograničava domet fiskalnih stimulansa, a nezaposlenost je takođe dosta visoka.
“Krećemo se veoma uskom stazom ka oporavku ekonomije, a rizik da s nje skliznemo prilično je veliki”, upozorio je Šinohara, dodajući da bi razvijene privrede “trebalo da ubrzaju nacionalne i strukturne reforme da poprave štetu nastalu zbog krize”, dok privrede u razvoju treba budu na oprezu zbog mogućeg prelivanja krize.
“Od početka godine, finansijske tenzije u zoni evra su popustile, velikim dijelom zahvaljujući takozvanom programu dugoročnog refinansiranja koji je sprovela Evropska centralna banka”, naveo je on i dodao da još mnogo toga treba da bude učinjeno da bi nedavni dobri rezultati bili održivi.
“Nedavni znaci privrednog oporavka i dalje su skromni. Važne refrome tek treba da budu sprovedene. Rizici su i dalje visoki. Najveći razlog za brigu još predstavlja pogoršanje krize u evrozoni”, zaključio je Šinohara. Tanjug