TOKIO, Neophodno je da Evropska centralna banka (ECB) smanji svoju ulogu “vatrogasca” u dužničkoj krizi što je prije moguće, da novi rizici ne bi zaprijetili finansijskom sektoru, izjavio je danas član upravnog odbora banke Benoa Ker.
“Blagovremeno gašenje nestandardnih mjera i povratak ranijoj politici, kada ekonomski uslovi za to budu odgovarajući, od ključnog je značaja”, rekao je Ker na bankarskoj konferenciji u Tokiju, a prenijela agencija AFP.
“Izmjena monetarne politike na dugi rok može podstaći prekomjerno rizikovanje, zaduživanje i rast cijena nekretnina. Takođe može odvratiti banke, kompanije i vlade od jačanja bilansa stanja, čime se stvara zavisnost od niskih kamatnih stopa”, poručio je on.
Od izbijanja trenutne krize, ECB je pokušavala da “ugasi vatru na brojnim frontovima”. Banka je 2010. pokrenula kontroverzni program kupovine obveznica prezaduženih zemalja. Vratila je referentnu kamatnu stopu na raniji istorijski minimum od jedan odsto, poništivši dva prošlogodišnja podizanja kamata.
Smanjila je obavezne rezerve banaka i olabavila pravila koja se tiču kolaterala, a nakon što se dugo odupirala pozivima da se odrekne dijela potraživanja na ime grčkih obveznica u svom vlasništvu, konačno je pristala da odustane od profita na te dužničke hartije.
ECB je nedavno bankama evrozone odobrila kredite vrijedne preko bilion evra uz izuzetno niske kamatne stope, da bi spriječila opasni kreditni slom.
Kritičari upozoravaju da bi toliki obim likvidnosti mogao da pokrene dugoročnu inflaciju, kao i da neke mjere koje je ECB preduzimala iskaču iz njene nadležnosti. Banka je zadužena da čuva cjenovnu stabilnost u zoni evra.
Predsjednik ECB Mario Dragi i njegov prethodnik Žan-Klod Triše su u više navrata ponovili da su mjere centralne banke samo privremene i da je na vladama da riješe krizu tako što će svoje finansije dovesti u red.
“Nije uloga ECB da izliječi glavni uzrok bolesti. Monetarna politika nije i ne može da bude zamjena za održivu fiskalnu politiku, strukturne reforme i odgovarajuću vlast. To ipak spada u nadležnost vlada”, zaključio je Ker. Tanjug