BANJALUKA, Ako u BiH korisnik s Interneta skida (daunlouduje) fajlove za svoje potrebe i time značajno ne oštećuje zakonske interese autora, onda ne mora strahovati od zakonskih posljedica, potvrdili su u nadležnim institucijama u našoj državi.
Naime, pitanje u vezi s ovom tematikom ponovo je aktuelizovano nedavnim hapšenjem dvojice Kaštelana u susjednoj Hrvatskoj zbog skidanja softvera i filmova s Interneta za ličnu upotrebu, kada su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RH prekršili tumačenje Ustavnog suda RH o Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (ZAP). Ne želeći da komentarišu postupke hrvatskih kolega, u MUP-u RS ističu da ZAP BiH jasno precizira prava i obaveze, kako autora tako i korisnika.
Prema ZAP BiH, korisnik može da reprodukuje djelo na papiru, disketi, CD-u, DVD-u ili Blue Rayu ako to čini za privatnu upotrebu, ako primjerci nisu dostupni javnosti i ako nema namjeru da ostvari imovinsku korist.
U Odjeljenju za sprečavanje visokotehnološkog kriminaliteta RS kažu da isti propisi važe i u RS, a da se umnožavanje ili korištenje autorskih djela, zbog ostvarivanja dobiti, svakako može dokazati. Ne precizirajući načine na koje policija otkriva ovakva krivična djela, u MUP-u RS podsjećaju na prošlogodišnju akciju “Pirat”, kada su pripadnici Uprave Kriminalističke policije na području Banjaluke pronašli i zaplijenili 50.000 piratskih CD-ova i DVD-ova.
Zaštita autorskih prava je problem koji se tiče prvenstveno autora. U BiH je najpopularnije skidanje muzike i filmova, a Bojan Milićević, bubnjar sarajevske grupe “Regina”, kaže da je preuzimanje muzičkih sadržaja s Interneta i njihovo kopiranje realnost od koje niko, pa ni muzičari ne mogu da pobjegnu.
“Svi bismo bili licemjeri kada bismo rekli da muzičari ne skidaju muziku s Interneta, narezuju je na diskove i slušaju. Činjenično stanje je takvo, svi to rade, i vi i ja. Međutim, rješenja ovog problema svakako moraju da postoje, kako bi autori dobili ono što im po zakonu pripada”, naglasio je Milićević i kao moguću opciju naveo plaćanje takse na uvoz praznih diskova.
U sarajevskom Društvu za pružanje intelektualnih usluga, zastupanje i zaštitu autorskih prava “Sine Qua Non” kratko su prokomentarisali da Zakon o autorskim pravima BiH jasno propisuje prava i obaveze.
“Nije dozvoljeno reprodukovanje bilo kojeg djela ako bi to bilo suprotno uobičajenom iskorištavanju i u nerazumnoj mjeri štetilo
interesima autora, odnosno nosioca autorskog prava”, kazala je Amela Hadrović-Hasanefendić iz “Sine Qua Nona”. Nezavisne novine