MOSKVA, Učlanjenje Rusije u Svjetsku trgovinsku organizaciju mogao bi budžet te zemlje da košta oko 8,2 milijarde dolara zbog nižih carina.
Direktor sektora za trgovinske pregovore ruskog ministarstva za ekonomski razvoj Maksim Medvedkov je napomenuo da su ti gubici mogući, ako spoljna trgovina ostane na sadašnjem nivou tokom sedmogodišnjeg prelaznog perioda, ali je naglasio da će spoljnotrgovinska razmjena Rusije najvjerovatnije da se povećava.
Medvedkov je podsjetio da je uslovima pristupanja Rusije u STO dogovoreno da se carine postepeno smanjuju tokom sedam godina.
“Proračunali smo da će u posljednjoj godini prelaznog perioda od sedam godina, uz postojeći obim trgovanja, uvoza, budžetski prihodi biti manji za 230-240 milijardi rubalja”, citira Medvedkova agencija RIA Novosti.
Prema riječima ovog zvaničnika, mala je vjerovatnoća da će prihodi da se smanje, pošto će zbog nižih carina trgovinska razmjena da raste. On je istakao da će se carine za sedam godina smanjiti za oko tri procenta, i podsjetio da je slično smanjenje bilo i 2002. godine.
Tada je budžetski priliv od carina, međutim, porastao zahvaljujući povećanom trgovinskom obimu.
Protokol o pristupanju Rusije Svjetskoj trgovinskoj organizaciji potpisan je u decembru prošle godine poslije 18 godina dugih pregovora.
Javna glasila su ovog mjeseca objavila da će ruski preduzetnici, koji bi mogli da budu oštećeni zbog nižih carina, dobiti određene pogodnosti u državnim nabavkama.
Rusko ministarstvo za poljoprivredu i Ruska unija industrijalaca i preduzetnika prognoziraju da će agrarni sektor imati ozbiljne gubitke zbog pristupanja zemlje trgovinskom klubu. RSPP je sačinila program podrške ruskim farmerima vrijedan 400 milijardi rubalja.
Ruska ekonomija je u februaru ubrzala rast, na 4,8 odsto na godišnjem nivou, sa 3,9 odsto u januaru, u odnosu na isti mjesec lani. Suficit trgovinskog bilansa Rusije je u februaru iznosio 19,7 milijardi dolara, pri čemu je izvoz vrijedio 45 milijardi dolara, a uvoz 25,3 milijarde dolara. Ruska ekonomija je 2012. otpočela snažno zahvaljujući visokim cijenama nafte, predizbornim izdacima i efektu niske poredbene baze, ali analitičari sumnjaju u stabilnost tog rasta. Tanjug