TREBINJE, Republika Srpska ima oko 150.000 hektara neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta i spada u zemlje koje dovoljno ne koriste raspoložive resurse, rekao je danas u Trebinju pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Zoran Kovačević.
“U Srpskoj trenutno ima oko 63.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinastava, od čega oko 600 pravnih lica, a ostalo su porodična poljoprivredna gazdinstva, odnosno oko 250.000 ljudi je direktno uključeno u ovu privrednu oblast što je petina populacije Srpske”, rekao je Kovačević na otvaranju prvog međunarodnog simpozijuma i 17. naučno-stručnog savjetovanja agronoma Republike Srpske.
Kovačević je, kao neke od osnovnih razloga nedovoljne iskorištenosti poljoprivrednih resursa, naveo stariju populaciju koja živi na selima, nedovoljno razvijena sela, loše uslove plasmana poljoprivrednih proizvoda, te nedovoljno razvijene prerađivačke kapacitete.
“Moderna poljoprivredna proizvodnja zahtijeva veću angažovanost mladih, koji brže usvajaju nova znanja, lakše se orijentišu ka preuzimanju novih tehnologija zbog čega je Ministarstvo poljoprivrede po prvi put uvelo stimulativniju stopu podsticaja za mlade poljoprivrednike, nosioce poljoprivrednih gazdinstava koji imaju mogućnost ostvarivanja novčane podrške po određenim mjerama”, rekao je Kovačević.
On je podsjetio da je Ministarstvo planiralo ove godine da podrži zapošljavanje 30 mladih agronoma koji žele i imaju uslove da započnu ili nastave vlastiti biznis u poljoprivredi.
Kovačević je ocijenio simpozijum kao dobar primjer razvijanja međunarodne saradnje, jer okuplja stručnjake iz više zemalja, izražavajući nadu da će prezentovana istraživanja biti putokaz onima koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom.
Dekan Poljoprivrednog falukteta u Banjaluci Aleksandar Ostojić istakao je da Srpska posjeduje široku lepezu specifičnih agro-ekoloških uslova i ima brojne komparativne prednosti koje bi u razvojnom smislu trebalo valorizovati.
“Ovaj skup će dati odgovore na mnoga pitanja koja su od opšteg značaja i otvoriti novo poglavlje međusobne saradnje brojnih institucija i zemalja okruženja, zemalja Evropske unije i drugih zemalja, pogotovo u sferi istraživanja i primjene novih tehnologija i znanja”, istakao je Ostojić.
Organizatori simpozijuma i stručnog savjetovanja su Poljoprivredni fakultet iz Banjaluke u saradnji sa Agrotehničkim fakultetom iz Ljubljane.
Na trodnevnom skupu biće usmeno prezentovan jedan broj od ukupno 270 prijavljenih naučno-stručnih radova iz 16 zemalja svijeta i to Švedske, Njemačke, Rusije, Češke, Slovačke, Rumunije, Bugarske, Kazahstana i drugih.
Prvog dana savjetovanja i trebinjski poljoprivrednici prezentovali su autohtone proizvode Hercegovine.
Osim naučno-stručnog dijela, biće organizovan i okrugli sto o temi “Pretpristupni fondovi i mogućnost njihovog korištenja u BiH”, a organizator će za učesnike i posjetioce simpozijuma upriličiti i koncert Hora Hercegovačke Gračanice. Srna