NJUJORK, Na svjetskim je berzama prošle sedmice vladalo optimistično raspoloženje, što se ponajviše zahvaljuje jačanju američke privrede, pa se S&P 500 indeks, po prvi put od kreditne krize 2008. godine, probio iznad psihološki važnog nivoa od 1.400 bodova.
Na Wall Streetu je S&P 500 prošle sedmice ojačao 2,4 odsto, na 1.404 boda, najviši nivo od maja 2008. godine.
Dow Jones takođe je porastao 2,4 odsto, na 13.232 boda, dok je Nasdaq indeks ojačao 2,2 odsto, na 3.055 bodova.
To je već peta sedmica zaredom kako S&P indeks raste, pri čemu je prošle sedmice zabilježio najveći sedmični skok od polovice decembra prošle godine.
Zamah tržišta najviše se zahvaljuje dobrim američkim privrednim pokazateljima. U februaru je promet u maloprodaji porastao za 1,1 odsto, najviše u posljednjih pet mjeseci i više od očekivanja.
Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prošle sedmice za 14.000, na 351.000, najniži nivo u četiri godine, što ukazuje na oporavak američkog tržišta rada.
Iako je i dalje suočeno sa rizicima, američka privreda ‘umjereno raste’, poručili su prošle sedmice, nakon redovne sjednice, i čelnici američke centralne banke Feda.
Istakli su i to da očekuju daljnji pad nezaposlenosti, te da je popustila napetost na svjetskim finansijskim tržištima.
Premda s tehničkog aspekta to nije značajan nivo, proboj S&P 500 indeksa iznad 1.400 bodova psihološki bi mogao poticajno uticati na ulagače.
„Povjerenje ulagača veće je nakon što se S&P probio iznad 1.400 bodova. Dobri makroekonomski podaci podigli su cijene akcija, ali rast se zahvaljuje i zamahu tržišta, uzlaznom trendu koji vlada u posljednje vrijeme“, kaže Rex Macey, direktor u kompaniji Wilmington Trust.
Najviše su prošle sedmice porasle cijene u finansijskom sektoru, nakon što je Fed saopštio da je 15 od 19 najvećih banaka SAD-a prošlo na ‘stres testu’, provjeri imaju li dovoljno kapitala u slučaju pogoršanja privredne situacije.
Dodatan poticaj tom sektoru pružili su JPMorgan Chase i American Express najavom povećanja dividendi i otkupa vlastitih akcija na tržištu.
Zahvaljujući tome, KBW indeks bankarskog sektora prošle sedmice je snažno porastao, povećavši svoj ovogodišnji dobitak na 22 odsto.
„Finansijski je sektor posljednjih godina bio težak uteg na tržištu. Ali, ovakve vijesti navode nas da ubacimo u četvrtu brzinu“, kaže Larry Peruzzi, analitičar u kompaniji Cabrera Capital Markets.
Ali, pitanje je ima li dovoljno razloga za daljnji uspon cijena akcija. S obzirom da su S&P 500 i Dow Jones dostigli najviše nivoe od 2008., a Nasdaq indeks od 2000. godine, dio analitičara očekuje korekciju cijena akcija, dok dio smatra da i dalje ima prostora za rast cijena.
„Ovaj zamah vjerojatno će se nastaviti. I pored snažnog rasta od početka godine, akcije nisu precijenjene. Sve dok nema loših vijesti, ne vidim razloga za bilo kakvu korekciju cijena“, kaže David Joy, strateg u kompaniji Ameriprise Financial.
I na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,32 odsto, na 5.965 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 4,02 odsto, na 7.157 bodova, a pariški CAC 3,06 odsto, na 3.594 boda.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice porastao 2,1 odsto, na 10.129 bodova, probivši se prvi put nakon sedam mjeseci iznad psihološki važnog nivoa od 10.000 bodova. Hina