BEČ, Osamdeset odsto svjetskih nuklearnih elektrana su starije od 20 godina, što može da utiče na bezbjednost, navodi se u nacrtu novog izvještaja UN, godinu dana poslije katastrofe u japanskoj atomskoj centrali Fukušima.
Mnogi operatori pokrenuli su programe ili izrazili namjeru da koriste reaktore duže od njihovog predviđenog radnog vijeka, navodi se u dokumentu Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
“Postoje rastuća očekivanja da stariji nuklearni reaktori treba da ispune pojačane bezbjednosne ciljeve bliže skorijim ili budućim dizajnima reaktora”, piše u redovnom godišnjem izvještaju o nuklearnoj bezbjednosti.
Kontrolna agencija UN izrazila je bojazan da stari nuklearni reaktori neće moći da ispune ta očekivanja, ali da će njihov rad biti nastavljen da bi se zadovoljile potrebe za energijom.
Tragedija u Fukušimi dogodila se 11. marta 2011. godine, kada je zemljotres pokrenuo cunami koji je odnio oko 19 000 života. Obalska atomska centrala je teško oštećena u seriji katastrofalnih kvarova i eksplozija.
Slike iz Fukušime poljuljale su povjerenje javnosti u nuklearnu energiju i primorale atomsku industriju da pokrene kampanju u kojoj pokušava da dokaže da su aktuelni bezbjednosni standardi na zadovoljavajućem nivou.
Direktor IAEA Jukija Amano izjavio je prošle sedmice da je proizvodnja nuklearne energije danas bezbjednija nego prije godinu dana.
U izvještaju je ukazano na problem zastarjelih nuklearnih elektrana, pošto je 80 odsto od 435 takvih postrojenja širom svijeta starije od dvije decenije.
IAEA je naglasila da operatori moraju da “temeljno analiziraju bezbjednosne aspekte u vezi sa zastarjelim ne nezamjenjivim ključnim komponentama”.