UGLJEVIK, Poljoprivrednici, a posebno voćari u podmajevičkom kraju u kome je ova grana poljoprivrede veoma razvijena, od ove godine moći će sa mnogo manje rizika da uđu u poslove, jer će njihov proizvod uskoro biti zaštićen protivgradnom preventivom.
Opština Ugljevik i preduzeće “Protivgradna preventiva Republike Srpske” uložiće po 30.000 KM za izgradnju tri protivgradne stanice, potvrđeno je u ovoj opštini.
Direktor preduzeća “Protivgradna preventiva Republike Srpske” Joviša Kovačević rekao je da će izgradnjom protivgradnih stanica na Majevici, koje će pokrivati područje opština Ugljevik i Lopare, mreža protivgradne zaštite nad Srpskom biti kompaktna.
“Opština Ugljevik će, praktično, dobiti tri protivgradne stanice na tri lokaliteta sa kojih će biti pokriveno cjelokupno područje opštine. Mi smo i u Loparama postigli dogovor o postavljanju pet protivgradnih stanica i time ćemo postići kompaktnost terena šta će biti važno i za susjedne opštine. Očekujemo da će do 15. maja biti instalisana sva oprema i da će protivgradna zaštita početi da funkcioniše”, rekao je Kovačević.
Postavljanje protivgradnih stanica donosi veliko olakšanje ugljevičkim voćarima. Predsjednik Udruženja voćara “Eko-voće” Darko Milošević iz Tutnjevca kaže da će voćari od narednog ljeta prvi put biti sigurni za svoj rod. “Sigurno je da će od sada ugljevički voćari, kao i svi poljoprivredni proizvođači, moći rasterećeno proizvoditi bez strepnje šta će donijeti gradonosni oblaci”, rekao je Milošević.
Načelnik opštine Ugljevik Vasilije Perić kaže da postavljanje protivgradnih stanica za ugljevičke poljoprivrednike znači mnogo s obzirom da protivgradna zaštita, prema svim standardima, za 50 odsto smanjuje rizik od grada.
Jedan od strateških pravaca razvoja opštine Ugljevik je poljoprivreda, pa je potreba opštine da se rizik šteta od grada smanji na najmanji mogući nivo. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Još uvijek kasnimo za razvijenim zemljama godinama, decenijama. Protivgradna zaštita u Evropi više ne postoji osim u HR, SRB i BiH. Protivgradna zaštita je davno prevaziđena, normalne države probleme šteta u poljoprivredi rješavaju na sasvim efikasniji način. Osiguranjem. Prošle je godine u RS sklopljeno 20 polisa osiguranja usjeva, plodova… Dvadeset! Veći su troškovi rada protivgradnih stanica, zaposlenih, održavanja, radarskih sistema, mnogih drugih troškova vezanih za rad, nego što je šteta koja nastupi. Ali bitno je da nečiji sinovi i kćerke budu zaposleni, da sjede danima kod kuća, da im neko, ne na vrijeme već sa zakašnjenjem, kaže da se sprema grad pa da oni, još sporije reaguju. Ma mi smo šampioni u svemu!
Čovjek koji zna šta nije njegov teren znanja, sigurno nije stanovnik BiH.
Jesmo šampioni zato što sve znamo a u stvari neznamo ništa. Valjda se zato i ne predstavljamo imenom i prezimenom. Protivgradna preventiva RS ima svega 16 zaposlenih ljudi, Godišnji budžet je oko milion maraka od čega 600 000 ide za rakete a ostatak za troškove održavanja te plate 16 zaposlenih i 200 strelaca angažovanih po ugovoru. Procjenjeni efekti zaštite od grada na 500 000 ha (Institu za poljoprivredu banja luka, prof Mirjanić) bili su preko 10 000 000 KM. Danas se brani 900 000ha. Protivgradna zaštita samo u evropi provodi se u: Španija, Francuska, Holandija, Belgija, Austrija, Njemačka, Mađarska, Italija, Hrvatska, Švajcarska, Rumunija, Bugarska, Rusija, Ukrajina, Grčka, Turska, Srbija, BiH-RS… Najbolji efekti su u onim zemljama gdje je država stala iza projekata koji zahtjevajunaučnu osnovu