BANJALUKA, U Republici Srpskoj čak 154.850 ljudi aktivno traži posao, a među njima je veliki procenat onih koji na radno mjesto čekaju godinama, prvenstveno zato što nemaju kvalifikacije i radno iskustvo.
– Na posao najduže čekaju nekvalifikovani i stariji radnici, dok oni koji imaju školu i radno iskustvo ipak donekle lakše dolaze do zaposlenja – kaže Snežana Borovčanin, izvršni direktor Zavoda za zapošljavanje RS.
Procjene govore da za oko 40.000 radnika bez kvalifikacije i 63.000 onih koji nemaju radno iskustvo, ne postoje izgledi da se zaposle u skorije vrijeme.
– Broj onih koji na zaposlenje čekaju od pet do sedam godina iznosi 11 odsto i svake godine se povećava. Dok je procenat onih koji čekaju na posao duže od sedam godina, dostigao je oko 20 odsto – rekla je Snežana Borovčanin.
Svjesni nezavidnog položaja i malih izgleda da će dobiti bilo kakav posao, nezaposleni se na biro prijavljuju samo zbog zdravstvenog osiguranja. Većina njih se žali da ih tokom čekanja, uglavnom niko nije zvao na razgovor za neki posao, kao i da se uloga Biroa uglavnom svodi na evidentiranje nezaposlenih.
– Naša zadatak je da pružimo pomoć u povezivanju poslodavaca i nezaposlenih, kao i da organizujemo prekvalifikaciju u skladu sa zahtjevima tržišta rada. Takođe, organizujemo obuku u pisanju prijave i što boljem predstavljanju radnih sposobnosti.
Najviše nezaposlenih je na evidencijama u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru i Doboju. A među onima koji traže radno mjesto, sve više je i mladih. Zato je u svih šest filijala Zavoda pokrenut projekat pomoći nezaposlenima koji su mlađi od 30 godina, kojim im se pružaju usluge savjetovanja, informisanja, daje im se mogućnost korišćenja interneta, baze podataka privrednih subjekata i uvid u slobodna radna mjesta, kažu u Zavodu.
Lista
Na neslavnoj listi nezaposlenih prednjače nekvalifikovani radnici (40.011) i polukvalifikovani (3.834), a posebno je zabrinjavajući i izuzetno veliki broj visokoobrazovanih kadrova (10.211). Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Doći će dan da će oni koji budu 20 i više godina u evidenciji Zavoda za zapošljavanje dobiti u 60-toj godini starosti zagarantovanu penziju. Radio ne radio svira im radio.