ZAGREB, Trećina ispitanika u Hrvatskoj bar jednom se našla u situaciji da rata za kredit bude veća od mjesečnih primanja, podaci su istraživanja Udruženja “Franak”.
Oko 35 odsto ispitanika izdvaja za kredite između 50 i 75 odsto mjesečnih primanja, a čak 32 odsto i više od 75 odsto mjesečnih primanja.
“S obzirom na to da je osnovni uslov procjene kreditne sposobnosti prilikom podizanja kredita bio da rata ne prelaze trećinu primanja, ti podaci ukazuju na to da je velika većina ispitanika, prema istim tim kriterijumima, danas kreditno nesposobna”, isitiču iz Udruženja.
Prema istraživanju, 29 odsto ispitanika reklo je da nije imalo mogućnost izbora banke, “već su iz raznih razloga morali kredit podići upravo u onoj banci u kojoj su to učinili”.
“Najčešće je riječ o tome da izbor banke uslovljava poslodavac ili investitor stambenog objekta. Radi razlika u procjenama kreditne sposobnosti, u nekim slučajevima se radilo o tome da su sve druge banke kreditnu sposobnost procjenjivale negativno”, pišu iz ovog udruženja.
Čak 31 odsto ispitanika tvrdi da nije imalo izbora valute kredita, dok je samo šest procenata uspjelo da dogovori promjenu uslova kredita.
“Prilikom procjene kreditne sposobnosti bilo je rečeno da su, radi uslova da rata ne prelazi trećinu primanja, kreditno sposobni samo za kredit u švajcarskim frankama. Rate kredita s valutnom klauzulom u frankama zbog manjih kamata tada su bile niže nego rate za kredit u evrima u istom iznosu u kunama. Takav način procjene kreditne sposobnosti ukazuje na to da su banke svjesno velikom broju građana plasirale izuzetno rizične `kreditne proizvode`”, naglašavaju iz Udruženja “Franak”.
Dužnici koji imaju stambene kredite u frankama izloženi su naglom povećanju rate i glavnice zbog čega im je nemoguće prebaciti kredit u drugu valutu, prodati stan ili promijeniti banku.