BEOGRAD, Sindikati, poslodavci i država ovih dana pokušavaju da usaglase novu minimalnu cijenu rada. Dok sindikati traže povećanje od blizu deset odsto, poslodavci odgovaraju da u trenutnim okolnostima o tom iznosu ne mogu ni da razmišljaju.
Kako, za “Novosti”, kaže Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca Srbije i član Socio-ekonomskog savjeta, cijena sata bi mogla da se poveća za najviše šest odsto.
– Sindikati traže umjesto sadašnjih 102 da bude 112 dinara. U Srbiji je predviđen rast od 0,5 odsto BDP i godišnja inflacija od šest odsto – kaže Atanacković. – Mi, i to uz povećanje neoporezivog dijela plate, možemo da se krećemo u tim granicama. Znači, koji dinar više od 105 dinara, možda oko 108 dinara po satu. Čeka se i računica Ministarstva finansija. I oni treba da kažu koliko je povećanje moguće, jer je država najveći poslodavac.
U novu rundu pregovora o minimalnoj zaradi poslodavci ovog puta ulaze sa starim zahtjevom. Na povećanje ne mogu da pristanu ako država ne ispuni svoj dio prošlogodišnjeg dogovora. Kada je minimalac posljednji put mijenjan, predstavnici Vlade su obećali veći neoporezivi dio.
– Prošle godine smo pristali na povećanje minimalne zarade za osam odsto uz obećanje da će se neoporezivi dio plate sa nešto više od 7.000 dinara biti povećan na 10.000 dinara – dodaje Atanacković. – Do sada ništa nije učinjeno. Najavljivali su da će to predvidjeti budžetom, pa opet ništa. Sada ulazimo u pregovore o minimalnoj zaradi i pristajemo na povećanje samo neoporezivog dijela plate. Novosti