BEOGRAD, Jedino što može da spasi privredu i ekonomiju Srbije jeste uvođenje evra kao zvanične valute , kaže Miroljub Labus.
Labus, profesor ekonomije na Pravnom fakultetu u Beogradu i bivši potpredsјednik Vlade Srbije, kaže da mu mnogi zamјeraju na tom stavu i tvrde da je to neizvodljivo zbog samih pravila u Evropskoj uniji, ali on tvrdi da “zna da je izvodljivo”.
Ono navodi da zna da “Evropska komisija, odnosno Evropska banka, ne bi bila srećna kada bismo mi uveli evro, ali ne bi mogli ništa da preduzmu da to spriječe”.
“To je u međuvremenu i pokazala praksa nekih malih zemalja u Evropi koje su uvele evro prije nego što su postale dio evrozone. Srbija je već trgovinski integrisana u evropsko tržište. Na drugoj strani imamo velike transakcione troškove zamjene dinara za evro i evra za dinare i veliku neizvesnost. Da bismo našu trgovinu podstakli, moramo te rizike da otklonimo, a troškove da smanjimo. Jednostrano uvođenje evra to može da rješi”, objašnjava on.
Labus, na kritiku da to može da bude velika zamjerka EU u pregovorima za članstvo Srbije, odgovara da i tako “Srbija za 10 godina neće ući u EU”.
“Moje iskustvo je da, ako i primjenite neke nestandardne mjere, EU će, ako one daju rezultate, naći način kako da ih uskladi s pitanjem našeg članstva. Nema dileme da, ako se uvođenje evra pokaže kao dobro, EU neće stati iza toga”, naglašava on.
Bivši potpredsjednik Vlade Srbije kaže i da “kako sada stvari stoje, Srbija ulazi u recesiju. Nazvao bih je recesijom sa duplim dnom. Nije ona toliko strašna, kao što je bila 2009, ali je problem što se ponovo, samo poslije tri godine, nalazimo u istoj situaciji. To znači da nismo rješili stvari koje je trebalo”.
“Država je previše trošila i zaduživala se često, uz objašnjenje da će tako izbaviti privredu. Desilo se, međutim, da je država potrošila sve što je mogla i onda smo udarili u taj zid nemogućnosti daljeg finansiranja same države”, objašnjava on.
“Ako cijene neprekidno rastu, vi ne možete da održavate stabilan nominalni kurs. Moja prognoza za prošlu godinu je bila 110 dinara za jedan evro. Nije se ostvarila u decembru, već sredinom februara ove godine. To je nešto što se moglo očekivati. Predložio sam da iduće godine ponovo razmatramo režim kursa, jer je to otvoreno pitanje”, kaže Miroljub Labus govoreći o kursu evra. Press