BEOGRAD, Vlada Srbije ubrzano priprema mjere koje će doprinijeti da se bar djelimično smanje troškovi države i donekle popravi manjak u budžetskoj kasi, saznaju beogradske “Večernje novosti”.
Postojeći rashodi iz državne kase “pokriveni” su u više od 90 odsto slučajeva zakonima, a njih je trenutno nemoguće izmijeniti – predizborni sat uveliko već otkucava.
Ozbiljnija štednja u državi mora sačekati novu vladu i najavljenu poresku reformu. Zasada, isplate iz budžeta idu prema utvrđenom planu, pa će čak i u aprilu za četiri odsto biti povećane plate zaposlenih u javnim preduzećima i javnom sektoru, kao i penzije na osnovu usklađivanja. Ali, kako je riječ samo o praćenju troškova života, realno ove zarade neće rasti.
O porastu plata zaposlenih u privatnom sektoru ne treba ni razmišljati, jer poslodavci zbog krize najavljuju ne samo stezanje kaiša, već i otpuštanja. Kako će u ovoj sveobuhvatnoj štednji proći penzioneri, tek će da se vidi, ali zahtjevi međunarodnih finansijskih institucija su jasni – penzijski sistem u Srbiji valja reformisati.
Predsjednik Fiskalnog savjeta Pavle Petrović kaže da ako buduća vlada Srbije ubrzo po konstituisanju donese konkretne srednjoročne mjere može ne samo da spriječi da dug “eksplodira”, već i da smanji javne rashode sa 44 na 40 odsto u naredne četiri godine.
Srbiji kao mač iznad glave stoji opasnost od povećanja javnog duga. “Analize pokazuju da će na kraju godine javni dug biti, najverovatnije, oko 51 odsto BDP i da će nastaviti da raste. Rast javnog duga je neizbežan usled niskog BDP-a i planiranog fiskalnog deficita. Postoji opasnost da se na kraju 2015. javni dug poveća na zabrinjavajućih 60 odsto”, naglasio je Petrović.
Neophodno je, rekao je on, da se već sa rebalansom budžeta za ovu godinu donesu mjere koje će zaustaviti njegov rast i u srednjem roku vratiti ga ispod zakonske granice od 45 odsto BDP-a.