ATINA, “Ovo je istorijski trenutak. Uspješno su okončani pregovori sa privatnim investitorima.
Grčki državni dug je smanjen za oko 100 milijardi evra”, izjavio je državni ministar i portparol vlade Pantelis Kapsis. Prema saopštenju Ministarstva ekonomije dobrovoljno učešće privatnih investitora u “šišanju” grčkog duga je dostiglo 95,7 odsto finansijskih subjekata koji drže grčke državne obveznice.
Posljednjih nedjelja nekoliko jakih privatnih banaka odbijalo je da prihvati uslove grčke strane, ali je na kraju od 177 milijardi evra duga u starim obveznicama zamijenjeno čak 152 milijarde ili 85,8 odsto ukupnog duga kod PSI (privatnih investitora). Do 15. marta ostaje mogućnost da se i preostali povjerioci priključe.
Vlasnici starih grčkih državnih obveznica prihvatili su da se postojeće hartije od vrijednosti zamjene novim, na rok od 30 godina, po kliznoj kamati koja u prve tri godine iznosi 2 odsto, do 2020. raste na 3, da bi poslije iznosila 4,5 odsto do isplate 2042. godine.
Pozitivne reakcije stižu iz Vašingtona, Pariza i Berlina. Francuski ministar finansija Fransoa Baroa je dogovor označio kao “veliki korak ka stabilizaciji stanja u evrozoni”. Njemački kolega Volfgang Šojble je ocijenio da “ovakvu šansu za oporavak Grčka ne bi smjela da propusti”.
Predsjednica MMF-a Kristina Lagard smatra da je “izbjegnut rizik ozbiljne krize u Evropi”, dok američki državni sekretar za finansije Timoti Gajtner konstatuje da dogovor rješava pitanje dužničke krize u Evropi.
Iduće nedjelje i formalno će se ozvaničiti dogovor Grčke sa PSI, na sastancima Evrogrupe i MMF-a, a očekuje se da će 20. marta stići prva tranša kredita. U posljednjem trenutku, jer baš tog dana ističe rok za isplatu 14,5 milijardi duga.
Ekonomisti: Nije gotovo
Ekonomski stručnjaci upozoravaju da nije sve ružičasto i da kraj budžetske krize u Evropi nije na vidiku. Podsjeća se da će ova mjera olakšati potrebe finansiranja Grčke do 2014, dok će grčki dug ostati veoma veliki, iako će sa 160 odsto BDP-a spasti na 120. Zemlja na duže staze neće postati solventna.
Ima i onih koji skreću pažnju da dogovor sa povjeriocima nije definitivan, jer su neki spekulativni fondovi najavili tužbe ukoliko Grčka ne isplati dug. A vrijeme je na izmaku, jer da bi izbjegla bankrot, Grčka mora do 20. marta da dobije 14,5 od 130 obećanih milijardi.
Tu je i strijepnja da bi Portugalu mogla da bude potrebna nova pomoć, te da će Grčka, vjerovatno, biti kandidat i za treći plan pomoći 2015. Evropski fond za pomoć još nije ojačan niti je sporazum o budžetskoj kontroli ratifikovan. Novosti