TOMISLAVGRAD, Prednacrt zakona o veterinarstvu Federacije BiH je neustavan, neprihvatljiv, u praksi neprovodiv i štetan za veterinarsku struku, kako na području ovog entiteta, tako i na nivou BiH, upozorio je član Udruženja veterinara Livanjskog kantona Jozo Bagarić.
Bagarić, koji je i poslanik HDZ-a BiH u federalnom Parlamentu, rekao je za Radio-Livno da je kantonalno Udruženje veterinara u proširenom sastavu juče u Tomislavgradu razmatralo prednacrt ovog zakona i ukazalo na brojne nedostatke, manjkavosti, nelogičnosti i nedorečenosti koje je potrebno ispraviti kako bi zakon bio “po mjeri struke”.
On je upozorio da su u raspravi o prednacrtu ovog zakona učestvovali i predstavnici udruženja veterinara iz drugih kantona koji su ukazali na manjkavosti i iznijeli brojne primjedbe, jer je zakon gotovo potpuno centralizovan na nivou federalnog Inspektorata. Raspravi je prisustvovala i pomoćnik ministra za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Nada Rajković.
Prema njegovim riječima, prednacrtom zakona o veterinarstvu FBiH kantonima se oduzimaju gotovo sve nadležnosti i ovlaštenja, a iz veterinarske struke se izuzimaju svi važniji poslovi koji se prenose u nadležnost nekih drugih struka i službi, što je, kako je rekao, nonsens i što je štetno za veterinarsku struku.
Bagarić je rekao da se prednacrtom zakona veterinarski zdravstveni pregledi prenose u isključivu nadležnost službenih veterinara, što je u praksi neprovedivo jer bi to značilo da bi, na primjer, veterinar iz Livna morao otići u Drvar, Bosansko Grahovo ili Glamoč radi pregleda jednog ili dva teleta, što zbog ogromnih troškova i gubitka vremena ne bi bilo ni isplativo, ni funkcionalno. Srna