BRISEL, BERLIN, U svim članicama Evropske unije udio žena u populaciji kojoj prijeti siromaštvo i socijalna izolacija, veći je od udjela muškaraca.
Prema podacima za 2010. godinu u 27 zemalja EU je živjelo 62 miliona žena (24,5 odsto ukupne ženske polupacije) i 54 miliona muškaraca (22,3 odsto muškog stanovništva) kojima je prijetilo siromaštvo i socijalna izolacija.
U napomeni statističke službe EU Evrostat se precizira da to predstavlja jednu od tri mogućnosti – rizik siromaštva, ozbiljna materijalna odricanja, život u porodici sa slabim stepenom zaposlenosti.
U svim državama članicama EU udio žena kojima prijeti siromaštvo ili socijalna izolovanost, veći je od ekvivalentnog udjela muškaraca. Najveća razlika zapažena je u Italiji (26,3 odsto žena prema 22,6 odsto muškaraca), Austriji (16,4 i 14,7 odsto) i u Sloveniji (20,1 i 16,5 odsto).
Najniža registrovana razlika je u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Mađarskoj, ispod jednog procenta između udjela siromašnih žena i muškaraca.
U 27 zemalja EU prošle godine je živjelo 257 miliona žena i 245 miliona muškaraca, odnosno 105 žena na 100 muškaraca.
Pripadnica ljepšeg pola je bilo za oko 15 odsto više od muškaraca u Baltičkim zemaljama. U Estoniji i Letoniji na 100 muškaraca dolazi 117, a u Litvaniji 115 žena. Praktično izjednačen odnos polova je konstantovan na Kipru, u Švedskoj, Luksemburgu i na Malti, 101 žena na 100 muškaraca.
Nije lako ni ženama u Njemačkoj
Više žena radi honorarno u Njemačkoj u odnosu na gotovo sve druge zemlje EU, pokazali su juče objavljeni podaci njemačkog Zavoda za statistiku, Destatisa, nakon što je ranije istraživanje otkrilo da postoji velika razlika u primanjima između muškaraca i žena u toj zemlji.
Više od 45 odsto zaposlenih Nijemica, starosti od 20 do 64 godine, radi samo nekoliko sati dnevno, dok evropski prosjek iznosi 30,8 odsto, saopštio je Destatis.
Samo Holandija ima veći prosjek od 74,7 odsto žena koje rade polovinu radnog vremena, dodao je Zavod, dan uoči međunarodnog praznika žena.
Žene u Njemačkoj žale se da su primorane da rade honorarno jer moraju da se brinu o djeci i starijim članovima porodice, kao, između ostalog, i zbog nemogućnosti da pronađu posao sa punim radnim vremenom.
Prema izvještaju zasnovanom na podacima iz 2010, žene koje u Njemačkoj rade puno radno vrijeme imale su u prosjeku za 21 odsto manje plate u odnosu na svoje muške kolege. OECD je izračunao da ta razlika sad iznosi 16 odsto.
Žene su takođe zauzimale svega tri odsto direktorskih pozicija u njemačkim kompanijama, u odnosu na 38 odsto u Norveškoj i prosjek zemalja OECD od deset odsto. Beta, Tanjug