BANJALUKA, Poljoprivrednici u Srpskoj zbog skoka cijena nafte ovog proljeća neće uspjeti da zasiju ni polovinu od planiranih 100.000 hektara obradivog zemljišta.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da ratari nemaju novca za nabavku nafte, čija cijena raste iz dana u dan, te da većina poljoprivrednika ove godine neće moći da upali mašine.
– Spas za ratare bio bi uvoz plavog dizela. Ukoliko se to ne desi, ratari neće uspjeti da zasiju ni 50.000 hektara oranica – rekao je Usorac.
On je naglasio da je prvobitni plan ratara bio da na 90 odsto površina zasiju kukuruz, a ostatak drugim kulturama.
– Sada je već sigurno da se neće zasijati onoliko koliko je planirano, a to će za sobom povući nestašicu hrane na tržištu Srpske i prekomjeran uvoz nekvalitetnih proizvoda – rekao je Usorac.
Predsjednik Udruženja “Euro farmer” iz Bijeljine Slobodanka Milošević rekla je da naftaši otežavaju posao poljoprivrednicima.
– Pored elementarnih nepogoda koje svake godine uništavaju usjeve ratarima dodatnu muku stvaraju visoke cijene nafte, ali i njen kvalitet – rekla je Miloševićeva.
Ratari kažu da trenutno samo razgledaju cijene sjemena za proljećnu sjetvu, te će u drugoj polovini marta početi sa radovima.
– Sve je znatno poskupjelo u odnosu na prošlu godinu. Ratari će se morati zadužiti da bi počeli sa sjetvom. Posljednjih godina ništa nam ne ide na ruku, jer vremenske neprilike uništavaju sve što zasijemo, a onda se nanovo moramo zadužiti da bi zasijali usjeve – rekao je poljoprivrednik iz Lijevča Duško Banjac.
U prodavnicama poljoprivrednih proizvoda ističu da su cijene sjemena za sjetvu više do 15 odsto u odnosu na lani, te da se cijena kukuruza zadržala na istom nivou i da je za kilogram potrebno izdvojiti 50 feninga.
– Poskupljenju su najviše doprinijeli povećani troškovi transporta – kazali su u trgovini “Agrokop” u Bijeljini.
U prodavnici “Žitoprodukt” u Prnjavoru rekli su da je cijena kukuruza nepromijenjena, dok su cijene trava za sijanje više za oko 15 odsto, a cijene povrtarskih sjemena za oko pet odsto.
Član Udruženja ekonomista RS SNjOT Miloš Todorović rekao je da su visoke cijene nafte problem za cijelu Srpsku i da treba što prije naći rješenje ovog problema.
– Za poljoprivrednike bi to moglo biti subvencionisanje nafte. Neispunjavanje plana sjetve imaće ogromne posljedice po Srpsku, jer će doći do još većeg uvoza hrane iz inostranstva. Moguće je da skoči cijena žitarica, što bi za sobom moglo povući i više cijene žive stoke, mesa i hljeba – rekao je Todorović.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da Vlada RS od 2009. godine regresira nabavku đubriva poljoprivrednicima, te da će ove godine biti nabavljeno 16.000 tona đubriva.
– Ove godine najvjerovatnije neće biti subvencionisanja nafte za poljoprivrednike. Resorno ministarstvo ne može ništa uraditi kada je u pitanju cijena i nabavka nafte za proljećnu sjetvu – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Nestašica
Stručne analize pokazuju da BiH ne može zadovoljiti sopstvene potrebe za osnovnim prehrambenim proizvodima, tako da bi u slučaju blokade uvoza iz susjednih i evropskih zemalja stanovništvo veoma brzo bilo suočeno s nestašicom namirnica.
Poljoprivredna proizvodnja, koja je temelj industrije hrane, čini tek 7,5 odsto bruto društvenog proizvoda BiH, što je duplo manje od regionalnog prosjeka.
Plavi dizel
U UIO BiH kazali su da je Upravni odbor lani odbio inicijativu uvoza plavog dizel, odnosno da se dizel koji se koristi u poljoprivredi oslobodi akcize i poreza, te dodali da ove godine nije bilo novih inicijativa o uvođenju plavog dizela.
– UO je utvrdio da bi se uvođenjem plavog dizela stvorio prostor za razne malverzacije, jer bi ga stanovnici koristili i za automobile – rekli su u UIO. Glas Srpske