BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske ove godine razmatraće zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu ili zakon o mobingu i tim putem će se boriti za sve radnike koji su bili izloženi bilo kakvom pritisku na radu, izjavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić.
“Na onaj dio gdje su radnici bili izloženi bilo kom vidu pritiska treba reagovati. Zato sam pokrenuo inicijativu, te će ove godine Narodna skupština Srpske imati na razmatranju zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu ili zakon o mobingu”, rekao je Đokić.
On je dodao da se na ovaj način želi stati na stranu radnika, kako bi se zaštitila sva njihova prava, te istovremeno uticati na sprečavanje bahatog ponašanja poslodavaca koji ne poštuju elementarna prava radnika.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske vrlo aktivno i odlučno djeluje po ovom pitanju.
Komentarišući izjavu predsjednika Saveza sindikata Ranke Mišić da je u prošloj godini 10.500 radnika sporazumno prekinulo ugovor o radu i da će Sindikat insistirati na njihovoj analizi, Đokić je napomenuo da je u posljednjih godinu dana, radeći i brinući o poslovima u oblasti radnog zakonodavstva, uočio da postoje slučajevi zloupotrebe potpisivanja ugovora o radu, ali da sigurno svih 10.500 ugovora ne treba tretirati na jednak način.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je danas da je u Srpskoj u prošlog godini 10.500 radnika sporazumno prekinulo ugovor o radu, te da će Sindikat insistirati na njihovoj analizi.
“U 50 odsto sporazumno prekinutih ugovora o radu došlo je do zloupotrebe poslodavca. To znači da radnik prilikom potpisivanja ugovora o radu istovremeno potpisuje i sporazumni raskid ugovora o radu, što je klasična zloupotreba” rekla je Mišićeva nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske. Srna