BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida.
Razlozi za donošenje novog zakona su bolje normativno uređenje strukture Zakona i preciznije definisanje pojedinih odredaba radi lakše primjenljivosti u praksi. Jedan od razloga je i potreba usaglašavanja ovog zakona sa Zakonom o privrednim društvima, Zakonom o sistemu javnih službi i Zakonom o socijalnoj zaštiti.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti, s ciljem uređenja tržišta hartija od vrijednosti i stvaranja povoljnijih uslova za investitore, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.
Na sjednici je utvrđen i Nacrt zakona o unutrašnjem platnom prometu.
“Usvajanjem ovog zakona, u kojem su objedinjene i odredbe o finansijskom poslovanju, i primjenom postojećeg Zakona o platnim transakcijama, te donošenjem novog Zakona o Jedinstvenom registru računa poslovnih subjekata, postojeći sistem platnog prometa unapređuje se i dograđuje u skladu sa međunarodnim standardima i pozitivnom praksom iz okruženja, kao i jača finansijska disciplina i zaštita povjerilaca”, navodi se u saopštenju.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o jedinstvenom registru računa poslovnih subjekata, čijim donošenjem se obezbjeđuje kvalitetnije i ažurnije vođenje Registra, te određenim subjektima omogućuje neposredan uvid u podatke Registra, bez potrebe dostavljanja bilo kakvog pisanog zahtjeva.
“Uvođenje glavnog računa poslovnog subjekta u propisima o unutrašnjem platnom prometu preko koga će se izvršavati nalozi za prinudnu naplatu, zahtijeva obavezu njegovog označavanja u Registru, kao i elektronskim putem dostavljanje podataka o otvaranju i zatvaranju računa, te blokadi i deblokadi računa poslovnog subjekta i, istovremeno, omogućuje dostupnost ovih podataka neposrednim korisnicima, koji su utvrđeni ovim zakonom”, navodi se u saopštenju.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o raseljenim licima, povratnicima i izbjeglicama u Srpskoj, kojim se omogućuje ukidanje statusa izbjeglice, licima državljanima BiH izbjeglim iz republika bivše SFRJ, koji borave na teritoriji RS, a koji su taj status ostvarili po ranije važećim zakonskim propisima iz ove oblasti, s obzirom da važećim Zakonom nije regulisan prestanak statusa navedenih lica.
“Uređenjem prestanka statusa ovim licima se daje mogućnost da kod nadležnih organa za izdavanje ličnih dokumenata ostvare svoje pravo kao državljani Republike Srpske, odnosno BiH i drugo, vrši se njegovo usklađivanje sa Zakonom o prestanku primjene Zakona o korištenju napuštene imovine, koje se odnosi na terminološke nejednakosti, tako da se u važećem Zakonu `pravo na osnovni privremeni smještaj` zamjenjuje riječima `pravo na alternativni smještaj`”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da vršeno usklađivanje ova dva zakona u pogledu visine imovinskog cenzusa prilikom utvrđivanja prava na alternativni smještaj, budući da je bio različit osnov za utvrđivanje imovinskog cenzusa, na što je posebno ukazala Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
Vlada Republike Srpske podržala je potpisivanje Memoranduma o saradnji između Ministarstva uprave i lokalne samouprave Srpske i Ministarstva za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije.
Vlada RS je prihvatila zaduženje Republike Srpske prema austrijskoj Vladi putem “Rajfajzen banke” po Projektu nabavke opreme za Univerzitet u Banjaluci u iznosu do šest miliona evra.
Cilj Projekta je osposobljavanje Univerziteta u Banjaluci za kvalitetnije izvođenje nastave i uključivanje u savremena naučna istraživanja u Evropi i svijetu. Srna