BANJALUKA, “Vodovod” Banjaluka u protekloj godini ostvario je sve zacrtane ciljeve i jedno je od rijetkih preduzeća koje je poslovalo pozitivno sa dobiti od 214.000 maraka.
Rekao je ovo za “Glas Srpske” izvršni direktor za ekonomske poslove u “Vodovodu” Branko Baroš.
– Smatramo da je to veliki uspjeh, jer smo ulagali i u drugu fazu izgradnje fabrike vode, gdje smo samo za tu namjenu izdvojili oko dva miliona maraka. Redovno izmirujemo sve obaveze prema državi i zaposlenima, kojih ima oko 330 – istakao je Baroš i dodao da je “Vodovod” Banjaluka jedno od najvećih preduzeća u BiH u ovoj djelatnosti.
Prema njegovim riječima, ove godine planirani su brojni projekti.
– Među njima je izgradnja rezervoara na Tunjicama i distributivnog cjevovoda do ovog naselja, izrada kolektora lijeve i desne obale Vrbasa od Novoselije za tretman otpadnih voda, kao i obnova cjevovoda od fabrike vode prema gradu. Vrijednost svih tih projekata je više od deset miliona evra – naglasio je Baroš.
Istakao je da će “Vodovod” prikupljeni novac od naplate prebacivati gradu kako bi on otplaćivao kredit njemačkoj KFV banci za realizaciju ovih projekata.
– Pored toga, uzeli smo kredit i od Svjetske banke koji ćemo morati da otplaćujemo od aprila ove godine. To će nas dodatno opteretiti pa ćemo morati u idućem periodu da razmišljamo o povećanju cijena vode – kazao je Baroš.
Istakao je da, imajući u vidu naplatu u regionu, Banjaluka ima daleko najnižu cijenu vode u poređenju sa gradovima njene veličine, pa čak i manjim.
– Banjalučki “Vodovod” ima najniže cijene u Republici Srpskoj. Postoje tri kategorije platiša, a to su: privreda i oni plaćaju 3,1 marku po kubiku, domaćinstva sa cijenom od 1,08 KM, a za kategoriju ostali gdje su bolnice, socijalne i zdravstvene ustanove cijena je 1,4 marke – rekao je Baroš.
Dodao je da je “Vodovod” preduzeće od lokalnog značaja, ali i regionalnog karaktera jer vodom snabdijeva i opštine Laktaši i Čelinac.
– Vodovodni sistem funkcioniše veoma dobro i nemamo problema u snabdijevanju. Da dobro obavljamo svoj posao, potvrđuje i podatak da nikada nemamo većih primjedbi potrošača, ali ni redukcija vode – kazao je Baroš.
Naplativost
– Stepen naplativosti vode je oko 90 odsto i to dodatno doprinosi našem pozitivnom poslovanju. To je bio i jedan od uslova za dobijanje kredita njemačke KFV banke – kazao je Baroš. Glas Srpske