BEOGRAD, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević izjavio je da je planirano da u energetiku do 2030. godine sa inostranim partnerima bude uloženo 11,5 milijardi KM.
On smatra da su besmislice tvrdnje iz Federacije BiH da Republika Srpska i Srbija ne mogu da grade hidroelektrane na Drini bez odobrenja zajedničkih organa BiH.
“Ovo su čiste besmislice jer je sva imovina na teritoriji entiteta, prema Dejtonskom sporazumu, njegovo vlasništvo. Osim toga, koncesije su u isključivoj nadležnosti entiteta”, rekao je Kovačević za beogradsku “Politiku”.
Govoreći o saradnji Republike Srpske i Srbije u oblasti energetike, Kovačević je rekao da su u prvom planu istraživanja i realizacija projekata na rijeci Drini, rješavanje otvorenih pitanja i interkonektivnih veza u cilju obezbjeđenja sigurnog prenosa električne energije, te jačanje poslovno-tehničke saradnje.
Ističući da je prioritet saradnja na realizaciji projekata na srednjem toku Drine, Kovačević dodaje da hidroenergetski sistem “Srednja Drina” obuhvata izgradnju tri hidroelektrane – Rogačica, Tegare i Dubravica, u koje će biti uloženo oko 900 miliona evra.
Kovačević je istakao da će u gornjem toku rijeke Drine biti sagrađena hidroelektrana “Buk Bijela”, uprkos protivljenju načelnika opštine Foča Zdravka Krsmanovića.
“Na rijeci Bosni biće napravljeno nekoliko HE u koje će norveška kompanija `Tehnor enerdži` investirati 280 miliona evra”, rekao je Kovačević.
Kovačević je rekao da će najznačajnija ulaganja od 700 miliona evra biti u treći blok Termoelektrane `Ugljevik`, za šta je partner `Komsari enerdži`, dok će u termoelektranu `Stanari` kompanije EFT i `Donfang elektrik korporejšn` iz Kine uložiti 400 miliona evra.
On je ocijenio da je “zemlja bez energetike, kao čovjek bez vazduha”, odnosno da je osuđena na propast ili umiranje. Zbog toga je, dodao je Kovačević, Republika Srpska uključena u izradu regionalne strategije razvoja energetike koju sprovodi Sekretarijat energetske zajednice u Beču.