BERLIN, Većina Nijemaca protivi se daljoj pomoći Grčkoj, rezultati su najnovijeg istraživanja, dan uoči glasanja u parlamentu o novom paketu pomoći za Grčku, gdje će se kancelar Angela Merkel možda morati osloniti na podršku opozicije.
Prema istraživanju Instituta Emnid u listu “Bild am zontag”, 65 odsto protivi se novom paketu pomoći od 130 milijardi evra, dok je 33 odsto saglasno.
U sličnom istraživanju agencije “Emnid” u septembru 54 odsto ispitanika se protivilo, dok je 43 odsto bilo za.
Koalicija Angele Merkel desnog centra suočava se sa glasanjem u parlamentu u ponedjeljak kada se očekuje da će najmanje 10 poslanika glasati protiv mjere. Očekuje se da će, ipak ,lako proći jer će opozicine partije glasati za.
Međutim, mogućnost vladajućeg bloka da ne dobije većinu u ovome predstavljaće neuspjeh Merkelove, a neki analitičari i opozicioni lideri upozoravaju da bi to moglo ugroziti njenu koaliciju.
Dalje znaci tenzija pojavili su se juče kada je ministar unutrašnjih poslova Hans Peter Fridrih postao prvi član njene vlade koji je otvoreno pozvao Grčku da napusti evrozonu.
Vlada Angele Merkel ima 330 mjesta u parlamentu od 620 mjesta, pa Merkelova ne može priuštiti više od 19 “pobunjenika” ako želi većinu od 311 poslanika, bez oslanjanja na opoziciju.
Na glasanju 27. septembra bilo je 15 “pobunjenika” u koaliciji i Merkelova je dobila 315 glasova od poslanika njene koalicije.
Volfgang Bozbah, uvaženi član parlamenta iz redova Demohrišćana rekao je Rojtersu da planira da glasa protiv paketa pomoći za Grčku u ponedjeljak jer to neće pomoći da se riješi grčki nedostatak ekonomske konkurentnosti.
“Strahujem da mi samo kupujemo vrijeme ovim paketom pomoći a to samo znači još više rizika. Mislim da suštinski problem neće biti riješen, a osim toga drastične mjere štednje koje su neophodne Grčkoj ugušiće ekonomiju i voditi još većoj nezaposlenosti”, rekao je Bozbah, koji je takođe glasao protiv prethodne mjere.
Prema ovom istraživanju, dvije trećine Nijemaca vjeruju da je grčka nesolventnost neizbježna, a samo 31 odsto vjeruje da se može riješiti.
Nijemci, koji su uložili najveći finansijski doprinos paketu pomoći Atini, sve su više nestrpljivi, a ministar finansija Šojble nedavno je Grčku opisao kao “rupu bez dna”.
U isto vrijeme, u Njemačkoj sve više postaje jasno da je njihov vlastiti prosperitet u opasnosti dok dužnička kriza guta druge zemlje i guši potražnju unutar evrozone za izvoznim proizvodima Njemačke.
Njemački kriticizam Grčke otvorio je ponovo neke rane u Grčkoj, koje datiraju još od Drugog svjetskog rata. Demonstranti u Atini zapalili su njemačku zastavu početkom mjeseca, dok su grčke novine prikazale Merkelovu i Šojblea u nacističkoj uniformi. Rojters