MADRID, Zahvaljujući bogatim Rusima, Kinezima i Brazilcima u Španiji, zapaloj u krizu, trgovina ekskluzivnim nekretninama i luksuznom robom je u usponu.
U toj zemlji, gdje se bilježi pad u proizvodnji robe i usluga i gdje je bezmalo četvrtina radno aktivnog stanovništva bez posla, cvjeta trgovina ekskluzivnim nekretninama i luksuznom robom.
Veliku tražnju imaju i skupe usluge, a prema zvaničnim statističkim podacima, kupci robe i usluga luks klase su Rusi, Kinezi i Brazilci.
Prošle godine je prodato luksuzne robe, ne računajući nekretnine, u vrijednosti 4,5 milijardi evra, za četvrtinu više nego prethodnih godina.
Platežno sposobni stranci su uglavnom kupovali nakit, skupe automobile, jahte, ekskluzivan namještaj, umjetničke predmete, firmiranu odjeću i kozmetiku.
Španski televizijski kanal je nedavno emitovao intervju sa mladim Rusom koji se predstavio kao Aleks, a koji je u jednom butiku u Barseloni kupio sat za 36.000 evra i ekskluzivni parfem za muškarce za 30.000 evra.
“Dolazimo u Španiju zbog šopinga, odsjedamo u hotelima sa pet zvjezdica i kupujemo robu i usluge visokog kvaliteta”, rekao je Aleks, dodajući da u skladu sa svojim primanjima kupuje samo ekstra kvalitet, i da dnevno može da potroši 50.000 evra.
Centar za prodaju luksuzne robe u Španiji nije Madrid niti Barselona, već predgrađe ljetovališta Marbel na jugu zemlje – Puerto Banus.
Tu su na relativno malom prostoru predstavljene bukvalno sve najskuplje trgovinske marke. U jednoj ulici može da se kupi prestižan automobil, nakit, i to ne samo za ljude, već i za kućne ljubimce – ogrlice sa brilijantima, povoci od krokodilske kože sa ugrađenim dragim kamenjem i mnogo što -šta.
Vlasnik jedne takve prodavnice je čak naučio ruski jezik, kako bi lakše uslužio mnogobrojne klijente iz Rusije.
Zadovoljno trlja ruke i vlasnik salona za prodaju automobila marke “jaguar”, kod koga je krajem prošle godine od 15 prodatih kola 12 završilo kod ruskih bogataša.
Puerto Banus mnogi zovu “ruskim selom” zbog brojnih Rusa koji su se tu nastanili. Samo od maja do avgusta prošle godine u lokalnim prodavnicama Rusi su ostavili više od 140 miiona evra.
“Rusi su omiljeni klijenti, s obzirom da su i najveći potrošači marbelskog luksuza”, ističe časopis “Opinion”, koji tvrdi da su Rusi u Španiji zasjenili ne samo Evropljane i Amerikance, već i “naftne šeike” iz zemalja Persijskog zaliva. Konkurenciju Rusima su samo Kinezi i u manjoj mjeri Brazilci.
Broj Rusa koji su posjetili Španiju je u prethodne dvije godine udvostručen i lani je dostigao milion. Dnevnik “Confidencial” tvrdi da su Rusi glavni kupci i ekskluzivnih nekretnina u najprestižnijim španskim ljetovalištima na južnoj obali. Cijene vila se tu kreću od pet do sedam miliona evra.
List ističe da upravo Rusi spasavaju lokalno tržište nekretnina, zapalo u duboku krizu. U kratkom roku oni su kupili nekoliko hiljada jedinica skupih nekretnina. Na istočnoj španskoj obali cijene su niže, i tu Rusi kupuju uglavnom stanove za 150.000 do 500.000 evra i kuće po cijeni od jednog do tri miliona evra, prenose agencije.