RIM, Fijat bi mogao da bude prinuđen da zatvori dvije od svojih pet fabrika u Italiji zbog oslabljenog tržišta evrozone, ako ne dođe do povećanja izvoza u Ameriku.
To je izjavio izvršni direktor grupe Fijat Serđo Markione, ne navodeći o kojim se pogonima radi.
“Fijatove fabrike u Italiji imaju mogućnosti za izvoz u SAD”, kazao je Markione u intervjuu vodećem italijanskom dnevniku “Korijere dela sera.”
“Slabljenje evra prema dolaru pomaže, ali troškovi moraju biti konkurentni,” dodao je šef Fijata i američkog Krajslera.
Markione je zaslužan za preokret italijanske kompanije koja se nalazila na ivici kolapsa i incijator je ambicioznog partnerstva sa američkim auto-gigantom Krajslerom, nakon što je kompanija bila prinuđena da zatraži sudsku zaštitu od bankrota u periodu globalne ekonomske krize.
“Imamo sve što je potrebno da iskoristimo mogućnosti… ali ako se to ne desi moramo se povući iz dva od pet sadašnjih pogona” u Italiji, izjavio je Markione, ne navodeći koji su pogoni ugroženi.
Od kada je Fijat ušao u partnerstvo sa Krajslerom, Markione je pooštrio radne uslove u Fijatovim pogonima u Italiji, omogućivši fabrikama da rade punim kapacitetima, kao i u SAD.
Fijat, koji takođe drži i proizvođače luksuznih kola “Ferari” i “Maserati”, morao je da napusti italijansku sindikalnu federaciju zaposlenih da bi mogao da uvede fleksibilnije radno vrijeme, zbog toga što nije želio da se pokorava dugogodišnjim kolektivnim aranžmanima.
Grupa Fijat, najveći italijanski privatni poslodavac, predvodnik je i simbol poslijeratnog ekonomskog “buma” zemlje.
Dogovor o novim radnim uslovima, koje je Fijat potpisao sa svim sindikatima izuzev sa levičarskim sindikatom Fiom, takođe podrazumjeva povećanje prekovremenog rada, smanjivanje pauza u radu i kažnjavanje onih koji odsustvuju s posla bez dozvole.
Radnici u dva od Fijatovih pet pogona – Pomiljano na jugu zemlje i glavna fabrika Mirafjori u Torinu, odobrili su nove uslove rada na referendumu, a od početka godine nova pravila prihvaćena su i u ostalim pogonima.
Upitan za budućnost alijanske između Fijata i Krajslera, Markione je naveo tri opcije: iznošenje Krajslerovih akcija na berzu, mogućnost da Fijat preuzme 100 odsto akcija Krajslera ili kapitalno udruživanje dvije grupacije. “Prva mogućnost je “najmanje vjerovatna””, dodao je šef Fijata.
Prošlog mjeseca Markione je rekao američkim medijima da će se Krajsler i Fijat udružiti u jednu kompaniju “ne prije 2013 i ne kasnije od 2015 godine.” Fijat je preuzeo operativnu komandu nad Krajslerom u junu 2009 godine, kada je američka kompanija izašla iz procesa sudske zaštite od bankrota. U junu 2011 Fijat je postao većinski vlasnik Krajslera i sada drži 58,5 odsto akcija kompanije. Tanjug