NJUJORK, Kina će se suočiti s ekonomskom krizom ukoliko ne provede velike reforme u narednih 20 godina, objavio je američki dnevnik Vol strit žurnal, pozivajući se na izvještaj Svjetske banke i kineskih vladinih istraživača.
Izvještaj “Kina 2030”, koji bi trebao biti objavljen u ponedjeljak, upozorava da je ekonomski rast u opasnosti od iznenadnog usporavanja, što bi moglo izazvati veliku krizu u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, objavio je list.
Taj izvještaj Svjetske banke daje brojne preporuke za restrukturisanje kineskog modela ekonomskog rasta, uključujući smanjivanje broja njenih velikih i moćnih državnih preduzeća, kao i preporuke kako da više posluju kao komercijalne kompanije.
U izvještaju se traži od Pekinga da ispita lokalne vladine finansije i promoviše konkurentnost i preduzetništvo.
Izvještaj, koji bi trebalo da predstavi predsjednik Svjetske banke Robert Zelik na konferenciji u Pekingu, ima za cilj da utiče na sljedeću generaciju lidera u Kini, koji će početi preuzimati vlast krajem ove godine tokom velike tranzicije, naveo je njujorški dnevnik.
Taj izvještaj, koji su pripremili Svjetska banka i kineski Istraživački centar za razvoj, kritikovalo je kinesko regulatorno tijelo državnih kompanija, za koje se očekuje da će pokušati blokirati njegovo usvajanje.
Peking zabranjuje ili ograničava inostrane investicije u strateške sektore, kao što su sektor automobila, energetike, finansija, bankarstva i telekomunikacija. Na domaćem tržištu privatne kompanije se često žale zbog nedostatka konkurentnosti i činjenice da nemaju pristup finansijama komercijalnih banaka, koje prije pozajmljuju novac velikim državnim preduzećima.
Kineski lideri često govore o potrebi da reformišu ekonomski model zemlje, tako što će djelimično smanjiti njenu veliku zavisnost od izvoza i povećati domaću potrošnju, prenose mediji.