BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je Prijedlog strategije razvoja šumarstva Srpske 2011-2021.godina, čiji je cilj održivo korišćenje šuma i šumarstva na najbolji mogući način za dobrobit cijele zajednice, kako u ekonomskom i socijalnom, tako i u ekološkom smislu.
Strategijom je predviđeno da je korisnik šuma i šumskog zemljišta u svojini Republike dužan da plaća naknadu za korišćenje šuma i šumskog zemljišta u visini od 10 odsto finansijskih sredstava ostvarenih prodajom šumskih drvnih sortimenata, utvrđenim po cijenama u šumi na panju po cjenovniku korisnika.
Ova naknada uplaćuje se na račun javnih prihoda Republike, a sva prikupljena sredstva naknade za korišćenje šuma i šumskog zemljišta plasiraće se ponovo u šume u svojini Republike. “Strateški pristup je potreban za podizanje, uzgoj, očuvanje i korišćenje šuma, da bi se dugoročno pripremile za ulogu ublaživača klimatskih promjena”, navedeno je u Strategiji.
Strategija je dio Projekta razvoja i zaštite šuma u BiH započetog 2003. godine, a koji je realizovan posredstvom jedinica za implementaciju projekata šumarstva u Srpskoj i Federaciji BiH, te finansiran kreditnom linijom Međunarodne asocijacije za razvoj /IDA/.
Ruralna šumska područja Srpske su značajan resurs za ukupni materijalni i društveni razvoj, za život, rad i boravak ljudi, što u korelaciji sa Strateškim planom ruralnog razvoja Srpske podrazumijeva radikalne promjene u razvoju ruralnog prostora i zahtijeva bitno poboljšanje uslova rada i života stanovništva.
Vizija razvoja sektora šumarstva bazira se na trajnom razvoju šumskih ekosistema u pogledu biološke raznolikosti i njihovih ekoloških, proizvodnih i socijalnih funkcija, a u skladu sa prirodi bliskim i višenamjenskim gazdovanjem i trajnom jačanju položaja i uloge šumarstva i povećanja njegovog doprinosa privrednom razvoju Republike.
U Strategiji razvoja se dodaje da se vizija razvoja sektora šumarstva bazira i u trajanom doprinosu šuma, očuvanju i zaštiti zdrave životne sredine i ukupnom razvoju društva, sistemskoj i interesnoj povezanosti šumarstva sa drugim granama privrede.
Šume u svojini Republike imaju presudan značaj za razvoj šumarske privrede u Srpskoj, zbog čega je potrebno znatno veće angažovanje društva, a posebno vlasnika šumskog fonda u zaštiti i unapređivanju stanja šuma.
U Strategiji se dodaje da Srpska treba da uvaži značaj privatnih šuma i doprinos njihovih vlasnika, koji preuzimaju odgovornost za njihov uzgoj i zaštitu, i da je zbog toga potrebno da Republika podržava privatnu inicijativu sve dok je ta inicijativa u okvirima zaštite javnog interesa za održivo gazdovanje šumskim resursima. Srna