MOSKVA, U Rusiji se razmatraju planovi za konstruisanje snažnog laserskog uređaja koji može da postane osnova za razvoj termonuklearne energetike – vrijednost projekta stručnjaci procjenjuju na 45 milijardi rubalja ili oko milijardu i po dolara.
Jedinstveni laserski uređaj napraviće stručnjaci Federalnog nuklearnog centra u Sarovu, gradu u Centralnoj Rusiji, gdje su bile razrađene prve ruske atomske i vodonične bombe. Energija laserskog impulsa budućeg uređaja iznosiće otprilike 2,8 megadžula.
Kod najvećeg američkog analoga u svijetu energija lasera ne premašuje 2 megadžula. Slični sistemi imaju dvostruku namjenu – koriste ih za rješavanje odbrembenih zadataka i problema energetike.
Kako je rekao dopisni član RAN-a, direktor Instituta za lasersko-fizička istraživanja Sergej Granin, prvo i najvažnije u uslovima zabrane nuklearnih proba jeste to što će ovi uređaji omogućiti stručnjacima koji prate nuklearno bojevo punjenje da održavaju pouzdanost i bezbjednost arsenala.
Drugo – ovaj uređaj zanimljiv je za stručnjake koji se bave fundamentalnim problemima fizike visokih gustina energije. I on može da bude osnova za buduću termonuklearnu energetiku, uvjeren je naučnik.
Na problemu stvaranja kontrolisane termonuklearne sinzete naučnici rade od sredine prošlog vijeka, ali za sada se istraživanja vode samo u obliku eksperimenata.
Na bazi laserskog uređaja u Sarovu stručnjaci planiraju da naprave takozvani centar kolektivnog korištenja. To će biti istraživački kompleks gdje će moći da provode eksperimente u oblasti termonuklearne energetike ne samo ruski, već i strani naučnici.
Posebno zanimljivo biće udružiti napore sa stručnjacima iz onih zemalja gdje već postoje slični uređaji – američkim, japanskim i kineskim inženjerima. Takav zajednički rad će koristiti svima. Jer jednom će rezerve nafte i gasa nestati, pa i rezerve goriva za atomske centrale nisu beskonačne, kaže Granin.
Ljudi koji se bave termonuklearnim istraživanjima shvataju da je buduća energetika termonuklearna energetika – prenosi “Glas Rusije”.
Površina zgrade u kojoj će se nalaziti laserski uređaj zauzimaće tri fudbalska terena, a visina se može uporediti sa devetospratnicom. Radi izgradnje uređaja stručnjaci će koristiti najsavremenije tehnologije, što će omogućiti da se značajno skrati vrijeme. Amerikanci i Francuzi su opremali svoje sisteme tokom 12 i 15 godina, a Rusi planiraju da urade sve za devet godina.