MOUNTAIN VIEW, Dvije velike muzičke organizacije navodno pripremaju tužbu protiv Googlea zbog favorizovanja piratskih stranica u rezultatima pretraživanja.
Iako su SOPA i PIPA trenutno odgođene, a sve više zemalja Evropske unije odlučilo je zamrznuti ACTA-u, udruženja filmaša i muzičara sigurno se neće pomiriti sa porazom nego će tražiti nove načine za gašenje stranica na kojima je dostupan piratski sadržaj.
Ako je vjerovati nekim informacijama koje su se pojavile na mreži i koje su prenijeli na stranici Torrent Freak, sljedeća meta u borbi protiv piratstva je – Google.
Naime, na toj stranici kažu da dvije organizacije muzičara (RIAA i IFPI) pripremaju privatnu tužbu protiv Googlea zbog toga što ova kompanija favorizuje pretraživanje stranica sa piratskim sadržajem.
Google već neko vrijeme sarađuje sa ovim organizacijama u gašenju stranica na njegovom Bloggeru koje sadrže piratski sadržaj ili se na njima nalaze linkovi prema piratskim stranicama – ukupno je ugašeno čak 460 000 stranica od avgusta 2011. sa više od pet miliona linkova, ali RIAA i IFPI i dalje smatraju da su Google i druge tražilice ‘poremetili tržište online muzike’.
Ove su organizacije uvjerene da se Google ‘ne trudi dovoljno’ te da se često na vrhu pretrage nalaze stranice sa piratskim sadržajem, umjesto da se favoriziraju stranice na kojima se pjesme mogu legalno skinuti ili poslušati putem streaminga.
Iako u Googleu kažu da je njihov algoritam za pretraživanje baziran na važnosti stranica za krajnje korisnike – zbog čega se stranice s piratskim sadržajem često nalaze pri vrhu, čelnici muzičke industrije smatraju da Google namjerno ‘promoviše koncept ilegalnog downloada’.
Takođe, RIAA i IFPI smatraju da Google ima direktne finansijske koristi od internet stranica i aplikacija koje podržavaju piratstvo pa tako kažu da bi Google trebao ‘proaktivno djelovati’ i motriti sve stranice koje su uključene u njihov program oglašavanja kako bi se uvjerili da na njima nema piratskog sadržaja.
Zamjeraju im i što ne provjeravaju dobro aplikacije koje se postavljaju u Android Market te smatraju da bi za takve aplikacije prvo trebali provjeriti da li su ‘kompatibilne s interesima muzičke industrije’.
Ako ove organizacije podignu tužbu protiv Googlea zbog pretraživanja piratskog sadržaja, postavlja se pitanje da li su sljedeći korak tužbe protiv stranica koje omogućuju pretraživanje torrenta i kakav bi to udarac moglo zadati piratstvu.
Do sada se pokazalo da je gašenje MegaUploada uplašilo mnoge koji su omogućavali pretraživanje i ilegalnu razmjenu pjesama i filmova pa je došlo do dobrovoljnog gašenja nekih servisa, no čini se da to ipak nije uticalo na razmjenu piratskog sadržaja. Torrent Freak