LJUBLJANA, Slovenija će postati peta zemlja Evropske unije koja će zamrznuti ratifikaciju Međunarodog sporazuma o sprečavanju falsifikovanju (AKTA), protiv kojeg su širom Evrope izbili masovni protesti.
Slovenački ministar obrazovanja Radovan Zerjav je rekao da će Vlada u Ljubljani zamrznuti ratifikovanje sporazuma Akta “što je prije moguće”.
Prema njegovim riječima, “ovaj sporazum očigledno nije predmet razumijevanja već ogromnog nerazumijevanja”.
Ključne zemlje Zapada, uključujući 22 zemlje Evropske unije su krajem januara potpisale Aktu čiji je cilj, tvrdi se, da uskladi međunarodne standarde u zaštiti autorskih prava i intelektualne svojine, kako bi se suzbilo falsifikovanje i piraterija.
Međutim, EU se od tada suočila sa nekoliko stotina protestnih skupova, peticijom koju je potpisalo oko dva miliona ljudi i javnom osudom stavljanja potpisa na Aktu, čiji kritičari smatraju da pod plaštom borbe protiv piraterije uvodi cenzuru Interneta i ugrožava pravo na privatnost njegovih korisnika.
Kritičari Akte takođe navode da je sporazum napravljen tajno, izvan međunarodnih foruma kao što je Svjetska trgovinska organizacija.
U sporazumu se, pored ostalog, nalaze odredbe koje uvode odgovornost provajdera za ono što rade korisnici Interneta, uključujući razmjenu filmova, muzike, igara.
Odmah poslije potpisivanja sporazuma, izvjestilac Evropskog parlamenta za Aktu podnio je ostavku na funkciju, rekavši da je taj sporazum “maskerada”.
Potom su, pod pritiskom demonstracija i javnog mnjenja, vlade Poljske, Češke, Letonije i Bugarske odlučile da zamrznu ratifikaciju sporazuma, a predstavnica Slovenije, koja je stavila potpis na Aktu, javno se izvinila građanima zbog svog postupka i pozvala ih da se pridruže demonstracijama.
U međuvremenu, Njemačka, koja je trebalo da postane 23. potpisnica Akte iz Evropske unije, odlučila je da to ne učini.
Aktu je prije četiri dana kritikovao i Martin Šulc, predsjednik Evropskog parlamenta koji bi u junu trebalo da glasa o Akti, nakon čega bi, u slučaju pozitivnog ishoda, uslijedila ratifikacija u nacionalnim parlamentima članica Unije.
Evropski sud je odbio zahtjev belgijske agencije za zaštitu autorskih prava SABAM da društvena mreža Netlog zabrani svojim korisnicima filmova, muzike itd, tima što će uvesti filtere koji će to onemogućiti.
Presuda će, međutim, imati snagu presedana u sudskim sporovima protiv internet provajdera i društvenih mreža koje vlasnici prava vode na teritoriji Evropske unije.
Smatra se, takođe, da će odluka Evropskog suda dodatno smanjiti šanse da Akta bude usvojena na teritoriji Unije. Beta