BRISEL, Evropska komisija smatra da je kasniji odlazak u penziju, privatna kapitalizovana štednja, balans između radne aktivnosti i penzije – put za rješenje problema koji danas opterećuje evropske države.
To je osnovna poruka velikog dokumenta “Plan za primjerene, održive i sigurne penzije” koji je juče, nakon dvije godine rada i već obavljeni brojnih konsultacija, predstavila Evropska komisija.
Cilj reforme je prevazilaženje negativnih posljedica starenja stanovništva i manjeg prirodnog priraštaja na kontinentu Evrope s jedne i podsticanje ekonomskog rasta s druge strane.
Penzije su i u EU u nadležnosti zemalja članica, tako da ova reforma neće biti evropsko zakonodavstvo, ali je model i svojevrstan standard koji će imati zemlje pred kojima su reforme.
Za Evropsku komisiju je očigledno da se radni vijek produžava, ali svaka zemlja odrediće sama kad će građanin u obaveznu penziju. Evropska komisija nalaže da odlazak u penziju bude harmonizovan sa očekivanim životnim vijekom u nekoj državi.
Očekivani životni vijek se, idući od zapada prema istoku ili od Francuske prema baltičkim zemljama, smanjuje i za deset godina. Ali, životni vijek se generalno povećava na cijelom kontinentu od 1960. godine i taj trend će se nastaviti do 2050. godine, stoju u dokumentu Evropske komisije “Plan za primjerene održive i sigurne penzije” na kojem je radio velik broj stručnjaka iz svih zemalja EU.
Od zemalja kandidata očekivaće se da penzioni sistem bude usklađen sa evropskim modelom.
Prvi dio dokumenta opisuje dopunsku penzionu štednju. Planirano je da, ukoliko dopunska kapitalizovana štednja postane glavni stub sistema, onda će morati biti mnogo sigurnija za penzionere nego sada.
Te “privatne penzije”, prema tome, trebalo bi da budu podložne evropskoj legislativi, kako bi korisnik bio sigurniji i mirniji kad uplaćuje u privatni fond.
U ovom prijedlogu Komisije uzima se u obzir i mobilnost građana EU na tržištu rada. Dakle, bilo koji građanin EU mogao bi “nositi” svoju penziju iz države u državu EU, kako bi gdje radio, a na nju će da plati i porez.
Osim povezanosti očekivanog životnog vijeka sa penzionisanjem, želi se otežati rano penzionisanje, izjednačiti dob penzionisanja muškaraca i žena, podržati duži radni vijek i smanjiti nenajavljeno neželjeno penzionisanje, jedan je od zaključaka dokumenta koji je medijima predstavio komesar Laslo Andro.
U Evropskoj uniji je u ovom momentu 120 miliona penzionera, a to je skoro 25 odsto stanovništva. Ta cifra se povećava, tako da će 2060. godine biti jedan radno aktivan na jednog penzionera.
Ali, ako se krene u ovu reformu, moguće je zadržati današnji standard, rekao je komesar Laslo Andro.