BEOGRAD, Elektroenergetski sistem Srbije stabilno funkcioniše, ali i pored povoljnijih vremenskih prilika i mjera Vlade Srbije, neophodno je i dalje što racionalnije koristiti električnu energiju, saopštila je danas Elektroprivrede Srbije (EPS).
U saopštenju se ističe da potrošnja električne energije tokom posljednjih nekoliko dana iznosi oko 150 miliona kilovat-časova, što je manje nego u najhladnijem periodu kada je potrošnja bila i rekordnih 162 miliona kilovat-časova.
EPS apeluje i na toplane da što stabilnije griju domaćinstva, jer su primjećeni problemi u radu toplana u Boru i Kruševcu.
“Ako zataje toplane, povećaće se i potrošnja električne energije, jer će biti neophodno grijanje ili dogrijavanje na struju. Zato je veoma važno da toplane rade punim kapacitetima i uredno snabdijevaju potrošače toplotnom energijom”, kazao je pomoćnik generalnog direktora EPS-a za tehnički sistem i predsjednik Štaba za praćenje elektroenergetske situacije u uslovima proglašene vanredne situacije Zoran Mansijević.
On je rekao da proizvodni kapaciteti EPS-a rade pouzdano, a u potpunosti je normalizovano i snabdijevanje termoelektrana ugljem.
Kako se navodi u saopštenju, Manasijević je rekao da je iz Rudarskog basena “Kolubara” juče u obrenovačke termoelektrane otpremljeno 48 vozova sa više od 70.000 tona uglja, što je najveći dovoz u posljednjih nekoliko dana.
I transport mazuta je uredan, ali i dalje postoji problem sa smanjenim dotocima rijeka u hidroelektranama.
Protočne hidroelektrane, koje čine najveći dio hidro sektora, i dalje proizvode daleko ispod mogućnosti zbog višemjesečne suše.
Dotok Dunava na Đerdapu ovih dana je oko 2.150 kubnih metara u sekundi, a prošle godine je bio dvostruko veći.
Dnevna proizvodnja električne energije u Hidroelektranama Đerdap ovih dana je oko 12 miliona kilovat-časova, dok je u isto vrijeme prošle godine bila oko 24 miliona kilovat-časova.
Iz EPS-a naglašavaju da su sačuvane rezerve u akumulacijama i da je na taj način obezbijeđen siguran resurs za proizvodnju struje kada je najkritičnije. Emg.rs