BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je zaduženje Republike Srpske kada se govori o ukupnom i unutrašnjem i spoljnom dugu oko 48 odsto u odnosu na bruto domaći proizvod i istakao da Republika Srpska nije prezadužena.
“Govorim o ukupnom i unutrašnjem i vanjskom dugu. Vanjski dug se nešto povećao zadnje tri godine, ali je takođe smanjen unutrašnji dug zbog kontinuiranih otplata, posebno stare devizne štednje, ratne materijalne i nematerijalne štete” rekao je Džombić novinarima u Banjaluci.
On je istakao da Republika Srpska nije prezadužena i neće imati problema sa otplatom duga.
Džombić ističe da u junu postoji mogućnost otvaranja novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.
“Aranžman sa MMF-om ističe u junu i tada postoji mogućnost da otvorimo novi aranžman u kojem bi dobijena sredstva koristili za otplatu rata MMF-a koje dospijevaju 2013, 2014. i 2015. godine i na taj način bismo izvršili strukturiranje nekih godina gdje nam se značajnije povećava otplata ino duga”, objasnio je Džombić.
Prema njegovim riječima, ni do sada nije bilo problema ni sa otplatom ino, a ni kod otplate unutrašnjeg duga i to neće biti ni u budućnosti, zato što, kako kaže Džombić, Vlada veoma aktivno upravlja dugom i sve je planirano ne samo za dvije tri godine unaprijed, nego mnogo duže. Srna
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gdje ste ekonomisti strucnjaci i ostali filozofi sta svi cutite na ovo jel to niko nema hrabrosti da komentarise ove gluposti.
Sta je ekonomisti, strucnjaci i ostali filozofi jel to niko nema hrbarosti da komentarise ove gluposti.Kakvi smo mi takva nam je i drzava.
ovo on izjavljuje da se ne bi odrekao plate po ugledu na Grčkog kolegu.
Ne moras biti ekonomista, strucnjak, bla bla bla, da vidis kako 99% stanovnistva zivi. Ima i nas premijer nekog od svojih komsija, dalekih rodjaka….i sl. koji prezivljavaju sa 100-tinjak KM mjesecno. Problem je do nas, a ne do njega
Republika Srpska nije prezadužena… ali Vlada RS sve radi da postane prezadužena.
Uzećemo novi kredit od MMF-a kojim ćemo platiti stari kredit MMF-a… Ono što su Cenićka i još neki spominjali sad je priznao i sam premijer: Za naplatu u 2013, 2014 i 2015 dospijevaju “značajnija” sredstva po ino-kreditima. E sad, možete samo zamisliti na kakve će sve ustupke Vlada morati pristati da bi dobili novi aranžman sa MMF-om?
Mnogi u svijetu, koji su navodno i mnogo više zaduženi od nas, ne pristaju na “omču” MMF-a, a naša Vlada se čak hvali kako uspijeva dobiti “pomoć” od iste.
U suštini, problem nije sama visina duga, koliko (zlo)upotreba njegovog korištenja. Umjesto za razvojne projekte, dug ide u krpljenje socijalnih rupa. Imamo lošu strukturu BDP-a, sve više penzionera, broj zaposlenih u privredi opada, a raste u administraciji itd itd… Sve to ne daje nadu da ćemo mi uopšte biti u stanju da platimo dugove, osim novim i većim zaduživanjem, i tako sve dok ne ostanemo i bez gaća.
Propast od Vlade i od ovakve price. Pa najobicniji gradjanin RS vidi gdje nas vode i kako se zivi . Po njegovj prici kod nas bolje nego u Svajcarskoj.
ovo je degutantno i komentarisati.
i premijer moli boga samo da odradi mandat i da ga nakon toga niko ne dira, kao i ove prije njega. ono sto je katastrofalno jeste da su govorili da su budzet tako projicirali da im ne treba novi aranzman sa MMF, a imajuci u vidu zaduzenja koja su se aktuelizovala krajem prosle godine. sad vidimo da ni to nije dovoljno.
propast se priblizava.