BANJALUKA, Vlasnik industrije “Šik” Siniša Petreš rekao je da BiH već 20 godina uvozi meso najlošijeg kvaliteta, te da o razlici između uvoznog i domaćeg mesa najbolje svjedoči velika razlika u cijenama.
Petreš je naveo da kilogram uvoznog mesa košta između 1,5 KM i 3,5 KM.
“Prilikom nabavke za svoje preduzeće živu junad plaćam oko pet maraka po kilogramu, a svinje tri i po marke. Ti podaci sasvim jasno govore da je meso koje dolazi kod nas četvrte ili pete kategorije, odnosno, najlošijeg kvaliteta”, rekao je Petreš za “Fokus”.
Prema njegovim riječima, najčešće se uvoze iznutrice, glave, jezici ili crijeva, a još nema prave deklaracije da bi se znalo šta se kupuje. Petreš tvrdi da salama u pojedinim prodavnicama po cijeni od oko tri marke sigurno ne može biti dobrog kvaliteta.
Predsjednik Pokreta potrošača Republike Srpske Dragutin Bošković rekao je da građani ne znaju kakvo meso jedu, te da meso u mesnicama nema deklaraciju na osnovu koje bi mogli vidjeti porijeklo i kvalitet.
“Ako se u BiH godišnje uvozi 35 000 tona mesa i klaničkih proizvoda, što je plaćeno 135 miliona maraka, to znači da je to meso u prosjeku 3,5 KM po kilogramu. To je suviše niska cijena da bi mogli vjerovati da je riječ o kvalitetnom mesu. Kod nas su cijene mesa od 10 KM do 20 KM, u zavisnosti od kvaliteta”, naveo je Bošković.
On je dodao da bi meso koje se uvozi iz Kine, Argentine ili Brazila trebalo da bude staro najviše šest mjeseci. “Postoje ozbiljne sumnje da je to meso staro i po 30 godina, pa bi trebalo vidjeti kako naše inspekcije utvrđuju starost tog uvoznog mesa”, rekao je Bošković.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zaista ne znam ko manje poznaje temu o kojoj govori ili dotični vlasnik ili novinar a ni predsjednik udruženja potrošača nije daleko od šampionske titule u obmanjivanju javnosti.
Molim odgovor koji dio životinje je četvrta a koji peta kategorija?Gospodina predsjednika bih pitao “kako se utvrđuje starost uvezenig vozila,mašine itd…?