BRISEL,Prema procjeni Evropske unije, građani će sebi sigurnu penziju moći da obezbijede samo ako se prilagode produženju radnog vijeka.
Zbog toga Brisel na zemlje članice vrši pritisak da se starosna granica za penziju još više poveća, mada je taj trend već i tako u toku, a od 2060. građani Unije bi u penziju trebalo da idu tek sa 70 godina.
Ovo proizilazi iz strateškog dokumenta koji je Komisija EU prezentirala u srijedu. Prema podacima koje iznosi komesar EU za zapošljavanje Laslo Andor, broj penzionera u Uniji će se do 2060. udvostručiti.
Građani EU trenutno u penziju odlaze u prosjeku sa 61,4 godine, a ako se starosna granica drastično ne poveća, to, prema Andorovom mišljenju, znači da Evopljanima prijeti masovno siromaštvo.
“Pred nama su tri izbora: da u penziji raspolažemo manjim prihodom, da uplaćujemo veči penzijski dooprinos, ili da duže i više radimo”, zaključio je komesar EU za zapošljavanje prilikom prezentiranja svoje
šokantne studije.
U Njemačkoj je već svršena stvar da će se od 2029. u penziju ići sa punih 67 godina, a i u ostalim zemljama EU u toku su reforme penzijskog sistema, mada su u Francuskoj i Italiji građani na njih reagovali masovnim protestima.
U većini zemalja se, međutim, u penziju zapravo odlazi ranije od zakonski propisanog roka. U Njemačkoj se muškarci u prosjeku penzionišu sa 62, a žene sa 61 godinom, u Francuskoj sa 58,7 godina, a u Velikoj Britaniji sa 63,2 godine.
Šta Evropljane čeka ako Komisija uspije da sprovede što je naumila, već danas možemo da vidimo na primjeru Japana: tamo muškarci u prosjeku u penziju odlaze sa 69,5 godina – četiri i po godine kasnije od zakonski predviđene starosne granice, prenose agencije.