VAŠINGTON, Eksperti MMF-a prognoziraju rast kineske ekonomije od 8,2 odsto u ovoj godini, dok je njeno “ateriranje” moguće samo u slučaju kraha evropske privrede.
Naglo smanjenje privredne aktivnosti u Kini je malo vjerovatno, ali ukoliko se dogodi, pad će biti katastrofalan, navodi MMF u izvještaju posvećenom stanju kineske ekonomije.
Prema optimističnoj procjeni MMF-a, pad tražnje kineske robe u svijetu blago će usporiti drugu po snazi svjetsku ekonomiju tokom ove godine, ali će u idućoj tempo rasta ponovo dostići solidnih 8,8 procenata.
Kinesku ekonomiju stimuliše, prema ocjeni stručnjaka MMF-a, rast domaće tražnje, koji uglavnom obezbjeđuju rashodi vlade.
Kineska valuta, juan, prošle godine je ojačala za šest procenata, što će se negativno odraziti na trgovinski bilans, ali će zemlja zadržati suficit i ove godine i omogućiti dalje povećanje deviznih rezervi.
Zbog slabijeg priliva stranih investicija Narodna banka Kine će morati da preduzme mjere za povećanje likvidnosti, ističe MMF, uz tvrdnju da bi najveća prijetnja po kinesku privredu bilo istovremeno usporavanje rasta izvoza i pad cijena nekretnina, što bi ozbiljno pogodilo lokalne samouprave, čiji dugovi premašuju 20 odsto bruto domaćeg proizvoda.
U slučaju da se ostvare najgore prognoze MMF-a i svjetska ekonomija uspori na 1,75 odsto pod uticajem krize u Evropi (BDP Evrope bi se u tom slučaju smanjio za četiri procenta), Kina bi mogla da doživi oštro prizemljenje – rast će se smanjiti na četiri procenta godišnje, ali samo uz uslov da se parališu lokalne vlasti.
Spoljni šok će preživjeti i kineske korporacije orjentisane na domaću tražnju, ali će cijene njihovih akcija da opadnu zbog privremenog zastoja portfeljnih investicija.
Osnovni kanal za širenje krize biće izvoz, obzirom da se u SAD i Evropu usmjerava polovina kineskih izvoznih isporuka. Zbog toga će smanjeni izvoz biti uzrok usporavanja ekonomije na četiri odsto, ali samo u slučaju da kineska vlada uopšte ne zaštiti svoju ekonomiju.
Ukoliko, međutim, Kina u ekonomiju usmjeri sredstva u visini tri odsto BDP 2012. i 2013. godine, ekonomski rast će se smanjiti za samo jedan procenat.
Kineska vlada, smatra MMF, uspješno se bori sa “balonom” na tržištu nekretnina. Cijene stanova padaju, ali vlada spašava investitore povećavajući tražnju socijalnih stanova. Gubici banaka, sa visokom građevinskom aktivom, su međutim i dalje mogući, tvrdi se u analizi Fonda. Tanjug