BEOGRAD, Aktuelna Vlada Srbije premijera Mirka Cvetkovića ušla je u istoriju kao vlast koja je najviše zadužila građane, odnosno za 5,7 milijardi evra ili 4,7 miliona evra dnevno – izračunali su srpski ekonomisti.
Ovaj proračun pojavio se u trenutku dok misija Međunarodnog monetarnog fonda razgovara sa vlastima u Beogradu o budžetu koji je premašio dogovorene okvire – javlja Radio Slobodna Evropa.
Računica srpskog ekonomiste Miroslava Zdravkovića pokazuje da je sadašnja Vlada, Srbiju svake sekunde zaduživala 55 evra ili 4,7 miliona evra dnevno.
Poređenja radi, od 2000. do juna 2008. javni dug smanjivan je za dva miliona dnevno ili 24 evra u sekundi, a nova zaduživanja u budžetu za 2012. planirana su za više od jedan odsto BDP-a iznad dogovorene granice, odnosno za oko 300 miliona evra.
Vlada koju predvodi ekonomista Mirko Cvetković za tri i po godine mandata pozajmila je 5,7 milijardi evra, što je više nego u vrijeme svih premijera u posljednjih 20 godina zajedno – pokazalo je istraživanje pojedinih ekonomskih stručnjaka.
Ukupan dug aktuelne vlasti na početku mandata 2008. godine iznosio je 8,7 milijardi evra, danas je nešto više od 14,5 milijardi, a samo u prošloj godini građani Srbije zaduženi za oko dvije milijarde.
Srbija, prema podacima Narodne banke, ove godine mora da otplati 3,8 milijardi evra duga.
U 2013. opterećenje budžeta biće slično (3,7 milijardi), a kritična je i 2014. kada na otplatu dospijeva 3,4 milijarde.
Vlast u Beogradu najviše troši na plate i penzije, dobar dio zajmova otišao je javnim preduzećima, dok je manje od trećine uloženo u konkretne projekte kao što su izgradnja puteva i mostova.
Jurij Bajec, član Ekonomskog savjeta premijera Srbije, izjavio je za Radio Slobodna Evropa da je logično da je vlada koja je naslijedila praznu državnu kasu bila prinuđena da se zadužuje da bi održala elementarne socijalne i ekonomske funkcije, a da pri tom ne podiže prihode iz poreza kao što je PDV i slično.
Ekonomista Milan Kovačević tvrdi da Srbija u posljednje vrijeme ima prebrz tempo zaduživanja, zato što povećava javnu potrošnju, koja ne ide za investicije, te da je “jednostavno došlo na red da se zadužuje jer se prethodno potrošio novac od privatizacije”.
Miroslav Prokopijević, direktor beogradskog Centra za slobodno tržište, ocijenio je da političarima u Srbiji nije važan MMF i šta misli neko u Vašingtonu, nego im je ključno kako će da dobiju naredne izbore ili bar kako najbolje da izađu pred birače.