BANJALUKA, Prijedlogom Programa rada Narodne skupštine Republike Srpske za 2012. godinu predviđeno je razmatranje 75 zakona i 79 tačaka u tematskom dijelu.
U zakonodavnom dijelu za prvi kvartal predviđeno je razmatranje 18 zakona, kao što su zakon o mineralnim đubrivima, zakon o izmjenama i dopunama zakona o krivičnom postupku Srpske, zakon o zaštiti od nasilja u porodici, zakon o socijalnoj zaštiti, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, zakon o fiskalnoj odgovornosti, zakon o pravima civilnih lica sa invaliditetom, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi, zakon o koncesijama, te zakon o izmjenama i dopunama Zakona o željeznicama Srpske.
Najviše zakona biće razmatrano u drugom kvartalu – ukupno 31. To su zakon o ribarstvu, zakon o duvanu, zakon o hrani, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, zakon o igrama na sreću, zakon o budžetskom sistemu, zakon o unutrašnjem platnom prometu, zakon o rudarstvu, te zakon o energetskoj efikasnosti.
Osim toga, biće razmatran i zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prenosu prava svojine na kapitalu Srpskoj u lokalnim radio-televizijskim stanicama na jedinice lokalne samouprave, zakon o nedopuštenom oglašavanju, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o raseljenim licima, povratnicima i izbjeglicama u Srpskoj, zakon o učeničkom standardu, zakon o zaštiti životne sredine, zakon o zaštiti od požara i druge.
Pet zakona pred poslanicima naći će se u trećem kvartalu – zakon o organskoj proizvodnji hrane, zakon o jednokratnom porezu na ekstra dohodak i ekstra prihod stečen posebnim pogodnostima, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, zakon o radu i zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Srpske.
U četvrtom kvartalu zakonodavnog dijela biće razmatran 21 zakon, a neki od njih su zakon o stočarstvu, zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona, zakon o zdravstvenom osiguranju, zakon o mobingu, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravnoj inspekciji, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, zakon o kulturi, zakon o zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama, zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju, budžet Srpske za 2013. godinu i drugi.
Što se tiče tematskog dijela, plan rada predviđa kontinuirano tri tematske cjeline, i to Prijedloge odluka o prihvatanju kreditnih zaduženja kod međunarodnih finansijskih institucija za Vladu Srpske i Narodnu skupštinu, Izvještaj o saradnji sa Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije sa sjedištem u Hagu i Tromjesečni izvještaj o realizaciji projekta “Istraživanje događaja u Srebreničkoj regiji od 1991-1995. godine”.
Prema skupštinskom materijalu, u prvom kvartalu predviđeno je 13 tematskih cjelina, u drugom 31, trećem 10 i u četvrtom kvartalu 22 tematske cjeline.
Tokom 2012. godine poslanici će razmatrati Prijedlog strategije razvoja šumarstva Srpske 2012-2022. godine, Strategiju hemijske bezbjednosti, Prijedlog strategije razvoja energetike Srpske do 2030. godine, Strateški plan jačanja zdravstvenog sistema u Srpskoj do 2020. godine, kao i Prijedlog strategije razvoja sporta u Srpskoj za period 2012-2016. godine.
Od izvještaja, planom rada Narodne skupštine, tokom ove godine predviđeni su Izvještaj od radu MUP-a za 2011. godinu, Izvještaj o analizi i planu aktivnosti o pitanju traženja nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, Izvještaj o realizaciji Programa potpunog stambenog zbrinjavanja PPB i RVI u Srpskoj za 2011. godinu sa prijedlogom Programa stambenog zbrinjavanja za 2012. godinu;
Izvještaj Agencije za bankarstvo za 2011. godinu, Izvještaj o radu Pravobranilaštva Srpske za 2011. godinu, Izvještaj o radu Komisije za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama i druge.
Pred poslanicima naći će se i Informacija o obavezama koje za BiH proističu iz procesa pridruživanja Evropskoj uniji sa pregledom realizovanih mjera i aktivnosti, te ostvarenim rezultatima u približavanju propisa Srpske propisima EU u 2011. godini, zatim Informacija o stanju u privredi u 2011. godini, Informacija o dugu Srpske, Informacija o radu Republičke uprave za inspekcijske poslove, Informacija o stanju u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u 2011. godini, Ekonomska politika Srpske za 2013. godinu i druge.
Prijedloge za godišnji program dostavili su Vlada Srpske, Klub poslanika PDP-a i DNS-a, Odbor za ustavna pitanja, Odbor za privredu, Odbor jednakih mogućnosti i Administrativna komisija, dok su Odbor za finansije i budžet, za bezbjednost, za obrazovanje, nauku, kulturu i informisanje i za reviziju poslali obavještenja da nemaju prijedloga za godišnji Program rada parlamenta Srpske. Srna