PARIZ, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) saopštila je da je evrozoni vjerovatno potrebno bilion evra za spasavanje ugroženih članica, ukoliko želi da zaustavi širenje dužničke krize, prenijele su agencije.
OECD, koja okuplja industrijski najrazvijenije zemlje svijeta, predstavila je listu mjera koje zona evra treba da preduzme “ukoliko želi da izbjegne slom evra”.
Te mjere uključuju osiguranje da banke imaju dovoljno novca da bi mogle da prebrode nedaće, primoravanje privatnih vlasnika grčkih obveznica da preuzmu najmanje 50 odsto gubitaka po tom vlasništvu i povećanje obima fonda za spasavanje, čiji će kapacitet biti 500 milijardi evra kada stupi na snagu.
U dokumentu OECD-a su takođe precizirani načini na koje bi taj fond mogao da pribavlja novac i ukazano da privatni investitori vjerovatno neće u njega ulagati svoja sredstva.
Sa druge strane, zvaničnik MMF-a Naojuki Šinohara je ukazujući na očekivanja da će doprinos tih zemalja MMF-u biti uvećan, rekao da zemlje u razvoju shvataju potrebu Međunarodnog monetarnog fonda da ojača svoju poziciju u vrijeme kada dužnička kriza u evrozoni prijeti globalnoj ekonomiji.
– Trenutno vodimo razgovore sa više zemalja da bismo vidjeli koliko njih je spremno da doprinese, a ako jesu, na koji način – poručio je Šinohara.
MMF traži načine da udvostruči svoj fond, tako što će obezbijediti nova sredstva u iznosu od 600 milijardi dolara, da bi pomogao zemljama da se izbore sa posljedicama evropske finansijske krize, međutim, taj plan bi mogao da naiđe na protivljenje SAD i drugih zemalja.
Kina i druge zemlje koje nisu članice evropske monetarne unije žele da evrozona obezbijedi dodatna sredstva za MMF prije nego što one učine isto.
Međutim, premijer Kine Ven Điabao je izjavio da druga po veličini privreda na svijetu razmatra ideju većeg doprinosa evropskim fondovima za spas, koji imaju za cilj rješavanje krize.
Điabao je na ekonomskom forumu u Kantonu, na kojem učestvuje i njemački kancelar Angela Merkel rekao da Kina nema ni namjeru ni mogućnosti da “kupi Evropu”.
Ističući želju svoje zemlje da pomogne Evropi da prebrodi finansijsku krizu, Điabao je rekao da “neki misle da to znači da Kina želi da kupi Evropu”.
Germanofobija
Prijedlog Berlina da se u Atinu pošalje komesar EU koji bi kontrolisao grčki budžet kritikovan je kao neizvodiv i ponižavajući, prenosi magazin “Špigl”, navodeći da kontinent ponovo zazire od njemačke dominacije.
Njemački analitičari i medijski komentatori ocjenjuju da Berlin ima pravo da insistira na fiskalnoj disciplini u Evropi, ali mora da bude pažljiviji u retorici i da se uzdrži od prijedloga uvredljivih za partnere u EU, prenose agencije.
Zamisao o “komesaru za štednju”, smatraju, bila je bezosjećajna i nesprovodiva.
– Zemlje u krizi ne mogu biti pretvorene u protektorate. Takav komesar EU ne bi mogao da postoji, osim ako ne bi dobio ovlašćenja iz okupatorskih zakona – piše konzervativni “Velt”.