BANJALUKA, Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Vladimir Usorac tvrdi da se zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH Zoran Đerić služi neistinama kada govori o kontrolama uvezenog mesa kako bi pokrio rad Kancelarije za veterinarstvo i Agencije.
“Ako se vrši kontrola, kao što on kaže, kako su ušla 52 šlepera loja, a u stvari, radi se o mesu, je li moguće da neki veterinari ne razlikuju loj od mesa, kako je moguće i kako se kontroliše meso koje ulazi deklarisano kao krompir”, upitao je Usorac.
On ističe da o svim ovim stvarima istragu vodi Uprava za indirektno oporezivanje i Tužilaštvo i da ovakvih primjera ima dosta.
“Kada sam pitao gospodina Đerića da li bi on meso od leukoznih goveda dao svojoj djeci, rekao je da ne bi, makar ono i termički bilo obrađeno. Prema tome, ono što ne bi jela vaša i moja djeca, ne treba da jedu ni druga”, naveo je Usorac u pisanoj izjavi.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH Zoran Đerić izjavio je danas da su stalni napadi i priča o leukoznom goveđem mesu uvezenom iz Hrvatske u Republiku Srpsku prazna priča, jer je sve što je uvezeno prošlo proceduru koja se provodi svugdje u svijetu.
“Građani ne treba da brinu. Svo uvezeno meso prolazi standardnu proceduru koja se provodi svugdje u svijetu, pa tako i ovo iz Hrvatske. Meso mora proći i termičku obradu i nema razloga za brigu”, rekao je Đerić i ocijenio da je sva priča o leukoznom mesu iz Hrvatske neosnovana i neargumentovana.
Usorac je ranije izjavio da postoji sumnja da se Hrvatska želi osloboditi loših proizvoda prije ulaska u EU izvozeći ih u BiH, kao i da se veliki broj genetski modifikovanih proizvoda uvozi u BiH. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma Usorac to sve “zna”,a kada je u RS i BiH harala bruceloza i kada je na desetine hiljada ovaca i krava eutanazirano nije tražio da se ne izvozi mlijeko u Hrvatsku,kako to tada veterinari nisu znali i potpisivali su certifikate “da u posljenji 10 godina nije bilo brucelloze i leukoze na teritoriji sa koji je mlijeko otkupljeno”,gospodine morali su ili su letili van sa posla.Mislite da to nisnu znali u Hrvatskoj?Gospodin bih da uređuje život a ne posjeduje elementarna znanja o onom o čemu priča.
Hronična virusna zaraza goveda (ELG) toleriše se i u Austriji, SAD-u, Kanadi…, pa zašto ne bi i u nas – ni meso ni mlijeko oboljelih goveda nisu opasni za konzumiranje. Bolest se prenosi isključivo s goveda na govedo u nas je prisutna od 1947., a dosad su se testirala samo goveda starija od 24 mjeseca koja su se stavljala u promet. U slučaju dvokratne pozitivne reakcije goveda se upućuju na klanje i kasniju preradu.Samo