SARAJEVO, U BiH nema proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, izuzev malih hidroelektrana ukupne instalisane snage 37,7 megavati, od čega u Federaciji BiH 23,7 a u Republici Srpskoj 14 megavati.
Američka agencija “Blumberg” javlja da za sada nema akcionog plana za promociju obnovljivih izvora energije, niti zakonske regulative na nivou BiH.
Interesovanje za izgradnju vjetroelektrana u BiH postoji i u toku je prikupljanje projektne dokumentacije i izgradnje vjetroparka u Tomislavgradu, Livnu i Podveležju. Trenutno u BiH postoji jedan fotonaponski sistem snage 3,9 kilovata koji je postavljen na krovu Centra za djecu sa posebnim potrebama “Los Rosales” u Mostaru.
Sredstva za podsticaje predviđene Uredbom za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i efikasne kogeneracije plaćaju potrošači električne energije na mjesečnom nivou. Kao naknadu za obnovljive izvore energije u FBiH potrošači izdvajaju 0,001 KM plus PDV po kilovat-času, dok će u Srpskoj naknadu plaćati svi potrošači po cijeni od 0,018 KM na mjesečnom nivou za utrošeni kilovat-čas električne energije.
Prema “Blumbergovom” istraživanju, u svijetu je prošla godina bila rekordna po ulaganjima u obnovljive izvore energije i iznosila su 260 milijardi dolara, što je pet odsto više u odnosu na 2010. godinu, a gotovo petostruko više u odnosu na 2004. godinu u kojoj su ova ulaganja bila 53,6 milijardi dolara.
Evropa kao cjelina je imala rast investicija u obnovljive izvore energije od tri odsto, na 100,2 milijarde dolara, sa najvećim ulaganjima u tehnologije solarne energije. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Lepo je sto ste objavili ove pokazatelje, da na različitim nivoima niije bilo skoro trogodišnje opstrukcije projekta “Uspostavljanje lanca dugoročnog i sigurno snabdevanja drvnom masom u energetske svrhe” već duže od godinu dana bi RS bila lider u upotrebi biomase u energetske svrhe. Podatak da je 230 mlijardi u obnovljive izvore energije uložen samo u prošloj godini rečito govori sam za sebe koliko je ova grana prosperitetna i u stalnom razvoju. U Srbiji smo za samo 6 meseci postavili čitav sistem korišćenja izdanačkih šuma u energetske svrhe i stvorili predpostavke za strana ulaganja i otvaranje velikog broja novih radnih mesta. Svi u svetu i okruženju su ludi jedino ovde su “pametni i duhoviti”. Valjda će neko konačno svatiti značaj projekta.