BEOGRAD, Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da ne očekuje probleme sa isporukom prirodnog gasa u Srbiji, bez obzira na veoma hladno vrijeme.
“Trenutno u Srbiji dnevna potrošnja gasa iznosi 16 miliona kubnih metara i najveća je u istoriji, zbog loše hidrološke situacije u zemlji i smanjenja proizvodnje struje”, kazao je Bajatović novinarima, ali je dodao da to ne utiče na redovne isporuke.
Uz podsjećanje da je Gasprom juče saopštio da neće smanjiti isporuke gasa prema drugim zemljama, Bajatović je ocijenio da smanjenje isporuke i do 20 odsto ne bi napravilo probleme na tržištu gasa u Srbiji.
Bajatović je naveo da Srbija trenutno u Mađarskoj ima rezerve od 40 miliona kubnih metara gasa od kojih dnevno može povući dva miliona.
Kako je naveo, iz rezervi gasa u skladištu u Banatskom dvoru dnevno može da se distribuira četiri miliona kubnih metara, kao i još milion kubnih metara iz domaće proizvodnje.
“Očekujemo još nekoliko dana hladnog talasa i ne bi trebalo da imamo ikakvih problema oko obezbjeđenja 14 do 16 miliona kubnih metara gasa dnevno”, kazao je Bajatović.
Dodao je da, u najgorem scenariju, većina toplana u Srbiji ima dovoljne količine mazuta u rezervi, koje bi mogle da se koriste umjesto gasa.
On je ocijenio da je dobro i što Termo elektrana-toplana u Novom Sadu (TE-TO) radi u potpunosti na gas i proizvodi dovoljne količine električne energije.
Razgovor sa vladom o nelikvidnosti Srbijagasa
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da će predstavnici tog javnog preduzeća sa Vladom Srbije uskoro razgovarati o tekućoj nelikvidnosti kompanije i rješavanju tog problema.
“Interes države je da Srbijagas ostane u njenom stopostotnom vlasništvu i zato nam je bitno da sjednemo za sto i razgovaramo o ovim problemima”, kazao je on novinarima u sjedištu Srbijagasa, ali nije precizirao kada će biti taj sastanak.
On je izrazio nadu da će Srbijagas obezbijediti likvidnost i dodao da će to javno preduzeće nakon parlamentarnih izbora u Srbiji morati da prestane da bude dio socijalne politike države.
“Mi smo sebi dozvolili da prodajemo gas 30 odsto ispod tržišne cijene, a da se isporuke neredovno plaćaju. Zbog toga ćemo morati da se dodatno kreditno zadužujemo, ali imamo problem sa bankama oko obezbjeđivanja kredita”, rekao je Bajatović.
On je kazao da kada trenutna kreditna zaduženja dođu na naplatu, postoji nekoliko scenarija među kojima su da Srbijagas štampa dugoročne obveznice ili da dio kredita postane javni dug.
“Nadam se da ćemo obezbijediti likvidnost, jer puna cijena gasa mora da se plati”, rekao je Bajatović.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je odložio ocjenu prve revizije kreditnog aranžmana sa Srbijom sa obrazloženjem da su u budžetu za 2012. godinu planirana državna zaduženja i garancije, među kojima su i garancije za Srbijagas, premašila dogovoreni okvir.
O tome će delegacija MMF-a, koja je danas doputovala u Beograd, razgovarati sa predstavnicima Vlade Srbije. Beta