TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle jer su ulagači optimistični zbog jačanja industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim privredama, dok je kurs evra porastao nakon vijesti da je Grčka nadomak dogovoru s kreditorima.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7:30 sati bio u plusu 0,8 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji skočile više od 1 odsto. Berzovni indeksi u Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,5 i 1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7:30 sati bio u plusu 1,3 odsto, dostigavši 438 bodova, najviši nivo u pet mjeseci. U SAD-u je industrijska aktivnost u januaru porasla po najvišoj stopi u sedam mjeseci, dok je u Njemačkoj industrijska proizvodnja ojačala po prvi put u četiri mjeseca.
Kineska industrijska aktivnost takođe je veća nego što se očekivalo, što je podstaklo optimizam u vezi rasta najvećih svjetskih privreda. “Industrija u SAD-u, Njemačkoj i Kini otpornija je nego što se očekivalo, što je u kombinaciji s labavim monetarnim politikama podstaklo sklonost ulagače prema rizičnijim investicijama”, kaže Sebastian Galy, strateg u banci Societe Generale. Pozitivno na tržište utiče i vijest da su grčka vlada i njeni kreditori nadomak dogovoru o restrukturiranju dugova Atine, što je podstaklo rast cijena akcija banaka.
Kako je sve sigurnije da će Grčka izbjeći bankrot, kurs evra na valutnim tržištima raste. Juče u ovo doba kretao se oko 1,3050 dolara, dok jutros iznosi 1,3180 dolara. Sinoć se u jednom trenutku nakon pozitivnih vijesti iz Grčke probio i iznad 1,32 dolara. U odnosu na japansku valutu, kurs evra skočio je s jučerašnjih 99,40 na 100,20 jena.
Dolar je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je cijena skliznula s jučerašnjih 76,15 na 76,10 jena. Nakon što je juče pala za 80-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila daljih 15-ak centi, zaronivši na 97,45 dolara po barelu. Hina