BANJALUKA, Službenici Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH u prošloj godini oduzeli su, zbog carinskih prekršaja i povrede prava industrijskog vlasništva, robu u vrijednosti većoj od dva miliona KM, izjavio je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.
Najviše je oduzeto raznih tekstilnih proizvoda, kosmodisk-masažera, kafe i proizvoda od kafe, motornih vozila, razne tehničke robe, namještaja, cigareta…
Početkom prošle godine otkriven je slučaj nezakonitog uvoza i prometovanja 19 200 kilograma sirove kafe, a slučaj su otkrili službenici UIO i pripadnici Centra javne bezbjednosti /CJB/ Trebinje.
Nadležni sud izrekao je zaštitnu mjeru oduzimanja 320 vreća sirove kafe u ukupnoj težini od 19 200 kilograma, čija tržišna vrijednost je procijenjena na 150.000 KM.
UIO je u martu prošle godine na Carinskoj ispostavi Sarajevo spriječila pokušaj uvoza krivotvorene robe – 5 280 komada električnih i neelektričnih masažera “kosmodisk klasik” i “relaks ton”, čija se ukupna tržišna vrijednost procjenjuje na 585.000 KM.
Na ovoj carinskoj ispostavi u aprilu je spriječen pokušaj uvoza raznih tekstilnih proizvoda, pantalona, majica, trenerki, donjeg veša, čija procjenjena tržišna vrijednost je bila oko 50.000 KM.
U maju je na carinskoj ispostavi Aerodrom “Sarajevo” spriječen pokušaj nezakonitog uvoza 796 komada tableta “vijagre”, ukupne tržišne vrijednosti oko 20.000 KM.
Ta roba je bila lažno deklarisana i upućena na fizičko lice sa mjestom prebivališta u BiH.
Službenici UIO su, u saradnji sa Tržišnom inspekcijom Brčko distrikta, u avgustu prošle godine privremeno oduzeli nezakonito prometovane tekstilne proizvode na tržnici “Arizona” u vrijednosti većoj od 100.000 KM.
U oktobru prošle godine na terminalu carinske ispostave “Mostar” privremeno su oduzeti tekstilni proizvodi i ručni satovi, a vrijednost ove kineske robe bila je 110.000 KM.
U istom mjesecu na carinskoj ispostavi “Grude” službenici UIO privremeno su oduzeli razne tekstilne proizvode kineskog porijekla u vrijednosti oko 50.000 KM.
Razni kineski proizvodi u vrijednosti 135.000 KM oduzeti su prilikom nelegalnog pokušaja uvoza na terminalu carinske ispostave “Tuzla” u novembru prošle godine.
Kovačević je naglasio da detaljnim pregledom pošiljki najčešće se utvrdi da količina robe u kontejneru, koja se prijavi za uvozno carinjenje, ne odgovara količini prijavljenoj na fakturi, gdje fakture glase na manju vrijednosti u odnosu na robu koju pokušaju da uvezu u BiH.
Na nezakonit način roba se najčešće pokušava uvesti iz Kine, koja je poznata kao jedan od najvećih svjetskih proizvođača raznih vrsta robe.
Posebno se često pokušava uvesti roba koja predstavlja kopiju poznatih svjetskih brendova, što je protivzakonito.
Ukoliko otkriju pokušaj uvoza robe koja predstavlja falsifikat poznatih svjetskih brendova, službenici UIO zaustavljaju takvu pošiljku i pozivaju ovlaštenog zastupnika za uvoz te konkretne robne marke u BiH, koji i potvrđuje da li je riječ o falsifikatu. Srna