NJUJORK, Džo Grin, koji je dijelio sobu sa Markom Zukerbergom na koledžu pri Univerzitetu Harvard, neće biti među onima koji će proslaviti izlazak Fejsbuka na berzu.
Početna vrijednost koju bi Fejsbuk mogao da ostvari na berzi se procjenjuje na oko 100 milijardi dolara.
Za razliku od slavnog druga, koji je prekinuo školovanje da bi lansirao popularnu društvenu mrežu, Grin je odlučio da ostane na Harvardu, što mnogi smatraju greškom koja ga je koštala 400 miliona dolara.
Grin vodi sajt za prikupljanje dobrovoljnih priloga pod nazivom “Causes”, zahvaljujući kome će vjerovatno ipak ostvariti milionski profit. Iako nije bio jedan od osnivača Fejsbuka, Grin je učestvovao u razvoju originalne ideje i pomogao je Zukerbergu da napravi portal koji mu je prethodio i postao pravi hit.
Posjetioci vebsajta Fejsmeš su na osnovu fotografija birali najzgodnije studentkinje. Da bi realizovali ideju, osnivači sajta su upali u univerzitetsku onlajn biblioteku sa fotografijama studenata. Nakon što je njihova akcija otkrivena, Grin nije želio da rizikuje još jednom.
“Moj otac, koji je profesor, nije bio zadovoljan perspektivom koju bih imao na sajtu i napuštanjem koledža. Tada još niko nije mislio da će Fejsbuk ostvariti uspjeh“, rekao je Grin.
Pošto je diplomirao, postao je dio tima koji je 2004. organizovao predsjedničku kampanju Džona Kerija. Godine 2005. osnovao je sajt “Essembly”, nakon čega se udružio sa Zukerbergerovim prijateljem Šonom Parkerom, tvorcem sajta za šerovanje muzike Napster.
Njihov projekat je sajt “Causes”, koji upoznaje javnost sa humanitarnim projektima. Grin je na Forbsovoj listi top 30 poslovnih ljudi mlađih od 30 godina. Njegov sajt ima 170 miliona korisnika koji su prikupili više od 50 miliona dolara u dobrotvorne svrhe, prenose agencije.
Oni su se već obogatili zahvaljujući Fejsbuku:
– Mark Zakerberg – 17,5 milijardi dolara
– Dastin Moskovic – 3,5 milijardi dolara
– Eduardo Saverin – 2 milijarde dolara
– Kris Hjuz – 700 miliona dolara
– Šon Parker – 2,1 milijarda dolara